Euroopa-Jaapani kosmosemissioon tegi esimese möödalennu ja pildi Merkuurist
Euroopa ja Jaapani ühine kosmoselaev tegi oma esimese möödasõidu Merkuurist, et jõuda Päikesesüsteemi väikseima ja Päikesele lähima planeedi ligidusse, kust on kavas 2025. aastal orbiidile saata kaks sondi.
Kosmoselaev BepiColombo tegi oma esimese möödasõidu Merkuurist reede keskpäeva paiku, et kasutada planeedi gravitatsioonijõudu BepiColombo liikumiskiiruse aeglustamiseks. Ees seisab veel viis sellist möödasõitu.
Pärast Merkuurist möödumist vähem kui 200 kilomeetri kaugusel tootis üks kosmoselaeva kaameratest madala resolutsiooniga mustvalge foto.
Euroopa Kosmoseagentuuri sõnul näitab pilt põhjapoolkera ja Merkuurile iseloomulikke täpitaolisi tähiseid, mille hulgas on 166 kilomeetri laiune Lermontovi kraater.
Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) ja Jaapani Kosmoseuuringute Agentuuri (JAXA) ühismissioon saadeti teele 2018. aastal ning oma teekonnal Päikesesüsteemi väikseima planeedini on see möödunud korra Maast ning kaks korda Veenusest.
Kosmoselaev kannab kahte orbitaaljaama, üks neist on Euroopa Kosmoseagentuuri Mercury Planetary Orbiter ja teine Jaapani Mercury Magnetospheric Orbiter.
Selleks, et orbitaaljaamad saaksid kohale jõudes eralduda ja jääda erinevatel orbiitidel ümber Merkuuri tiirlema, on tarvis veel viit möödasõitu Merkuurist.
Seejärel uurivad mõlemad orbitaaljaamad Merkuuri ja selle pinnal toimuvaid protsesse ning magnetvälja.
Kosmoselaev on nimetatud Itaalia matemaatiku ja inseneri Giuseppe "Bepi" Colombo järgi, kes kavandas planeetidest möödalennud Merkuurile jõudmiseks. Ta suri 1984. aastal.
Esmakordselt kasutas lennutrajektoori muutmiseks Merkuuri gravitatsioonitõmmet NASA kosmoseaparaat Mariner 10 1974. aastal. BepiColombo püüab seda tehnoloogiat edasi arendada.
Toimetaja: Merili Nael