Avastatud on Päikesesüsteemi kiireimini tiirlev asteroid

Foto: Chris Henry/Unsplash

Hiljuti avastatud kilomeerise läbimõõduga taevakeha teeb tiiru ümber Päikese vaid 113 päevaga. Tegu on seega kõige lühema teadaoleva tiirlemisperioodiga asteroidiga.

See on samas ka Päikesest teadaolevalt kõige lähemalt mööduva orbiidiga asteroid.

Asteroidi nimega 2021 PH27 leidis Ameerika Ühendriikides Washingtonis tegutseva Carnegie Teadusinstituudi astronoom Scott Sheppard 13. augusti hilisõhtul piltidelt, mis olid tehtud mõni tund varem Tšiilis asuvas Cerro Tololo observatooriumis.

Päikese lähedal tiirlevaid väikesi taevakehi on avastada raske, sest Päikese ere valgus segab. Browni Ülikooli astronoomid Ian Dell'Antonio ja Shenming Fu said senitundmatu taevakeha pildile õhtuhämaruses, natuke enne päikese loojumist.

Äsja avastatud asteroidi lühike tiirlemisaeg, 113 päeva, jätab nüüd teist ja kolmandat kohta jagama asteroidid 2019 LF6 ja 2020 AV2, mis mõlemad teevad Päikese ümber tiiru 151 päevaga. Ainus Päikesesüsteemi taevakeha, mis Päikese ümber veelgi kiiremini tiirleb, on planeet Merkuur.

Kõnealune asteroid 2021 PH27 möödub oma orbiidil Päikesest vaid 19 miljoni kilomeetri kauguselt ehk umbes 0,13 korda lähemalt kui Maa. Päikesele lähimas punktis tõuseb asteroidi pinnatemperatuur ligi 500 Celsiuse kraadini, mille juures sulab juba ka näiteks plii.

Sheppardi arvates on ta leitud asteroid tõenäoliselt pärit Marsi ja Jupiteri orbiidi vahelisest asteroidivööst, kuid sealt mingil hetkel gravitatsioonijõudude toimel minema löödud.

Teisalt, arvestades asjaolu, et taevakeha orbiit on Päikesesüsteemi põhitasandi suhtes tervelt 32 kraadi kaldu, võib ka olla, et tegu on hoopis Päikesesüsteemi kaugetelt äärealadelt pärit komeediga, mis on jäänud Päikese raskusvälja jõulisse haardesse.

Vastavastatud asteroidi – nimetagem teda siiski nii – orbiit on mõnevõrra ebastabiilne, mistõttu võib ta mõne miljoni aasta pärast kukkuda Päikesesse, aga võib-olla ka Merkuurile või Veenusele, või siis hoopiski taas kaugemale paiskuda.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Johannes Voltri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: