Dinosauruste väljasuremine algas juba enne asteroidi tabamust
Levinud teadmise järgi põhjustas dinosauruste väljasuremise Maad tabanud asteroid 66 miljonit aastat tagasi. Hiljutise uurimuse kohaselt algas väljasuremine aga juba 10 miljonit aastat varem.
Kuue kõige suurema dinosauruste perekonna näitel selgus, et väljasuremistempo hakkas kasvama 76 miljonit aastat tagasi, selgitas teadustöö juhtivautor, Prantsusmaa Montpellier' evolutsiooniteaduste instituudi teadlane Fabien Condamine.
Sama instituudi teadlane ja uurimuse kaasautor Guillaume Guinot lisas, et kõigepealt hakkasid kaduma taimesööjatest dinosaurused. See muutis ökosüsteeme ebastabiilsemaks ja tekitas keskkonnatingimuste halvenedes laiema väljasuremisohu.
Teadlaste sõnul soodustas soojalembeliste dinosauruste taandumist ka üleüldine kliima jahenemine. Samuti selgus, et väljasuremine ohustas enam varem tekkinud liike. See võib osutada, et neil oli muutuvate keskkonnatingimustega raskem kohaneda.
Uurimuses kasutati enam kui 1600 dinosauruste jäänust. Teadmised dinosauruste fossiile sisaldavate kivimite vanustest on muutunud oluliselt paremaks, täiendas uurimuse kaasautor, Kanada Edmontoni Ülikooli teadlane Phil Currie. Teadlase sõnul on praeguseks leitud fossiilide põhjal selgelt näha, kuidas dinosauruste arv kriidiajastu viimasel kümnel miljonil aastal vähenes.
Dinosauruste taandumine on teadlaste sõnul evolutsiooni seisukohalt otsustava tähtsusega. Dinosaurused olid valitsenud ökosüsteeme üle 160 miljoni aasta ja nende osakaalu vähenemine andis võimaluse teiste rühmade esiletõusuks. Teiste hulgas hakkas juba enne dinosauruste täielikku kadumist kasvama imetajaliikide arv.
Uurimus ilmus ajakirjas Nature Communications.
Toimetaja: Juhan Hellerma