Saurused elasid aasta ringi kaugel põhjas

Foto: Fausto García/Unsplash.com

Dinosaurusi peame tavaliselt üsna soojalembesteks loomadeks, kuid nüüd selgub, et mõned neist elutsesid lausa aasta ringi kaugel külmas põhjas.

Põhja-Ameerika põhjapoolsetelt aladelt on sauruseluid ennegi leitud, kuid on arvatud, et need loomad rändasid sealt talviti ikkagi lõunasse.

Nüüd aga on Patrick Druckenmiller Fairbanksis asuvast Alaska Ülikoolist ja ta kolleegid avastanud Alaska põhjaosast sadu pisikesi sauruseluid ja -hambaid.

Mõned neist on pärit äsja koorunud saurusepoegadelt, mõned aga veel munas olnutelt, kokku seitsmelt sauruseliigilt. See tähendab, et need sauruseliigid ka pesitsesid Arktikas.

Druckenmiller ja kaasautorid argumenteerivad ajakirjas Current Biology, et saurused elasid tõenäoliselt Arktikas pidevalt, sest isegi kui nad oleksid munenud varakevadel, ei oleks pojad veel hilissügisekski nii tugevaks kasvanud, et suutnuks ette võtta mitme tuhande kilomeetri pikkuse rännu lõunasse.

Nii võibki arvata, et need loomad elasid põhjas külma trotsides aasta läbi.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: