Teadlased avastasid maailma põhjapoolseima saare
Mitte päris iga päev ei ole võimalust teatada uuest saavutusest maadeavastuse alal. Kuid täna just üks niisuguseid päevi on.
Taani ja Šveitsi teadlased annavad teada, et nad on avastanud maailma kõige põhjapoolsema saare. Saarel, mis asub Gröönimaast põhja pool, ei ole veel nimegi.
Vaprad maadeavastajad saabusid saarele tegelikult täiesti eksikombel. Nende ekspeditsiooni kavandatud eesmärk oli koguda geoloogilisi proove Oodaaqi saarelt, mis on tuntud juba alates 1978. aastast ja mis on seni ametlikult olnud maailma põhjapoolseim saar.
Oodaaqile teadlasseltskond tänavu juulis enda arvates ka jõudis, teadmata, et satelliitnavigatsioonisüsteemi käsitsemisel oli juhtunud kerge eksitus.
Uus saar on Oodaaqi saarest veel umbes 780 meetrit põhja pool. Mõlemad asuvad põhjapoolusest ligikaudu 700 kilomeetri kaugusel.
Kopenhaageni Ülikooli geoloog Morten Rasch ja ta kaaslased said siiski peagi oma algsest eksitusest aru ja tegid saarel esmaavastajatele kohaseid teaduslikke vaatlusi.
Saar on umbes 60 meetrit pikk ja 30 meetrit lai ning küünib üle merepinna kolm-neli meetrit. Koosneb ta peamiselt väikesemõõtmelisest kiviklibust, ja on moodustunud arvatavasti mõne suurema tormi loodud kuhjatisena.
Teadlaste sõnul on arvata, et mõne järgmise suurema tormiga võib saar ka uuesti hävida. Seniks aga on Taani Kuningriigi meretagused valdused väikese saarekese jagu senisest natuke suuremad.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Johannes Voltri