Imetajate võidukäiku pidurdasid dinosaurustest enam nende endi sugulased
Levinud arusaama järgi algas tänapäevaste imetajate hüppeline levik ja areng tänu dinosauruste väljasuremisele 66 miljonit aastat tagasi. Värske uurimus selgitas, et dinosaurusest enam hoidsid imetajate arengut tagasi teistsugused, nüüdseks välja surnud imetajate rühmad.
Dinosauruste ajastul leidus mitmeid imetajaid, kes ei kuulunud praegu elavate imetajatega ühte rühma ja pärinesid nendega võrreldes varasemast perioodist, kommenteeris uurimuse kaasautor, Oxfordi Ülikooli loodusajaloo muuseumi teadur Elsa Pancirolli. Ta lisas, et need teist sorti imetajad surid välja dinosaurustega samal ajal.
Massilisele väljasuremisele järgnenud perioodil hakkasid tänapäeval eksisteerivad imetajad muutuma aina suuremaks, mitmekesistades ühtlasi oma toitumist ja eluviisi. Seni on arvatud, et enne elasid imetajad dinosauruste varjus, kes piirasid nende kasvu ja eluviisi. Nüüd aga väidavad teadlased, et dinosaurustest enamgi domineerisid enne väljasuremislainet imetajate üle hoopis teise rühma kuuluvad imetajad.
Teadlased uurisid dinosaurustega kõrvuti elavate imetajate anatoomiat. Täpsemalt analüüsiti erinevate omaduste, näiteks hammaste ja luude suuruse ja kuju muutumise sagedust enne ja pärast väljasuremislainet. Selle põhjal järeldasid teadlased, et võrreldes oma iidsete sugulastega olid tänapäevaste imetajate suurus, toitumisharjumused ja elustiil dinosauruste ajal piiratum.
See tulemus muudab küsitavaks eelduse, et tänapäevaseid imetajaid piirasid ennekõike dinosaurused, kommenteeris uurimuse Ofxordi Ülikooli järeldoktorant ja uurimuse juhtivautor Neil Brocklehurst. Ta lisas, et ei ole mingit põhjust arvata, et dinosaurused konkureerisid ainult teatud sorti imetajatega. Loogilisem näib, et tänapäevaste imetajate arengut hoidsid tagasi nende endi nüüdseks välja surnud sugulasliigid.
Uurijad järeldasid seega, et võrreldes dinosauruste väljasuremisega oli konkureerivate imetaja rühmade taandumine tänapäevaste imetajate võidukäiguks isegi olulisem.
Brocklehurst lisas, et iidseid organisme uuriv paleontoloogia teeb läbi revolutsioonilisi muutusi. Enamik uuringuid on tema sõnul siiani keskendunud imetajate arengu kaardistamisele, kuid oluliselt vähem on pööratud tähelepanu arengut takistavate tegurite mõtestamisele.
Teadustöö ilmus ajakirjas Current Biology.
Toimetaja: Juhan Hellerma