Graafik: uute vaktsiinihuviliste leidmisega on hädas pea terve Euroopa

Vaktsineerimistempo on aeglustunud üle terve Euroopa, kuid platoo on riigiti erinev.
Vaktsineerimistempo on aeglustunud üle terve Euroopa, kuid platoo on riigiti erinev. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Huvi koroonavaktsiini vastu rauges Euroopa Liidus ka sel nädalal ja enam kui protsendi võrra ei kasvanud vaktsineeritute osakaal mitte üheski liikmesriigis. Vahe ühenduse lääne- ja idapoolsete riikide vahel ulatub aga kohati enam kui 20 protsendini.

Kõige suurema osa oma elanikkonnast on jõudnud vaktsiiniga hõlmata Portugal. Vähemalt ühe süsti on lasknud endale teha enam kui 85 protsenti riigi elanikest. Seejuures on vaktsineerimiskuur lõpetatud ligi 78 inimesel sajast. Veel suurem on vaktsineeritute osakaal vaid Vaikse ookeani saareriigis Palau ja Araabia Ühendemiraatides.

Suur hõlmatus peegeldub ka haiglaravi vajavate inimeste arvus. Viimase nädala jooksul on Portugalis saanud koroonadiagnoosi päevas keskmiselt 14 inimest 100 000 kohta, umbes kaks korda vähem kui Eestis. Haiglasse sattus seal 100 000 elaniku kohta nädalas aga kümme korda vähem inimesi.

Vaktsineeritute osakaal ulatub üle 80 protsendi ka Maltal. Ligi 81 inimest 100 kohta on lasknud Vahemere saareriigis teha endale nii esimese kui ka teise koroonavaktsiini süsti. Viimase nädala jooksul vajas seal 100 000 elaniku kohta haiglaravi Eestist ligi 3,5 korda vähem inimesi.

Lisaks Portugalile ja Maltale on enam kui 70 inimest 100 kohta lasknud end vaktsineerida veel kaheksas Euroopa Liidu riigis. Enam kui 70 inimest 100 kohta on lõpetanud vaktsineerimiskuuri viies ühenduse liikmesriigis.

Seejuures võib näha endiselt riikide hõlmatuses sõltuvalt nende ajaloolisest kultuuriruumist märkimisväärseid erinevusi. Külma sõja ajal idablokki kuulunud maadest olid selle nädala keskpaigaks kõige agaramad vaktsineerijad Leedus elavad inimesed. Vähemalt ühe süsti on lasknud endale teha veidi enam kui 60 inimest 100 kohta.

Eestis ulatus vähemalt esmase kaitse saanute osakaal neljapäevaks 55,7 protsendini ja vaktsineerimiskuur oli lõpetatud 49 inimesel sajast. Lätis oli lasknud endale vaktsiinisüsti teha 100 inimese kohta 45,5 ja vaktsineerimiskuur oli lõpetatud ligi 40 protsendil.

Vaktsineeritute osakaal ei kasvanud nädalaga kuigi palju ka Euroopa Liidu punaseks laternateks olevates Bulgaarias ja Rumeenias. Bulgaarias on lasknud end vaktsineerida veidi üle 16 protsendi, kellest enamik kuulub riskirühma. Rumeenias on 100 inimese kohta vaktsineeritud vähemalt korra ligi 28.

Vähem kui pool elanikest on lasknud end vaktsineerida seitsmes Euroopa Liidu riigis.

Maailma suurema rahvaarvu või majandusliku mõjuga maadest oli Ameerika Ühendriikides vaktsineeritud vähemalt korra 208 miljonit inimest ehk veidi üle 63 protsendi. Vaktsineerimiskuuri oli lõpetanud 100 inimese kohta ligikaudu 54.

Hiinas on tehtud üle 2,1 miljardi kaitsesüsti. Kui vaktsineerimiskuuri lõpetamiseks läheb tarvis kaks süsti, on vaktsiiniga hõlmatud enam kui 76 protsenti riigi elanikest.

Indias on saanud vähemalt ühe süsti ligi 547 miljonit inimest ehk kaks viiendikku selle elanikest.

Venemaal kasvas vaktsineeritute arv nädalaga ligi miljoni võrra, vähemalt esmase kaitse on saanud riigis veidi enam kui 31 protsenti selle elanikest. Suurbritannias on saanud vähemalt ühe doosi 72,5, vaktsineerimiskuur on lõpetatud enam kui 65 protsendil.

Maailmas tervikuna on lasknud end vaktsineerida üle 3,2 miljardi inimese ehk 40 protsenti planeedi elanikest. Aafrikas elavatest inimestest on saanud vähemalt ühe katsesüsti aga vaid 5,5 protsenti.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: