Teadlased täpsustasid matemaatilise konstandi π väärtust

Šveitsi matemaatikud täpsustasid superarvuti abil matemaatilise konstandi π väärtust. Kui tavainimene teab, et pii väärtus on 3,14, siis teadlased tunnevad nüüd 62.8 triljonit komale järgnevat arvu, kirjutab The Guardian.
Ringjoone pikkuse ja selle diameetri suhet väljendava pii väärtuse viimane rekord pärineb eelmisest aastast, mil teadlased selgitasid 50 triljoni komakoha väärtuse.
Uue rekordi seadmiseks tehtud arvutus võttis aega 108 päeva ja üheksa tundi, seisab Graubündeni Rakendusteaduste Ülikooli teadeandes. Rekordiline saavutus oli ligi kaks korda kiirem 2019. aastal Google'i tehtud arvutusest ja kolm ja pool korda kiirem eelmisel aastal püstitatud rekordist.
Teadlased ootavad nüüd, et Guinessi rekordite raamat kinnitaks nende tulemuse. Seni on nad avaldanud kümme viimast numbrit rekordilise pii väärtusest: 7817924264.
Šveitsi teadlasrühm usub, et pii arvutamisest saadud kogemust saab rakendada ka teistes valdkondades, näiteks RNA analüüsi juures.
Pii väärtust üritati määrata juba Babüloonias. Esimesena sai väärtuse 3,14 paika Vana-Kreeka matemaatik Archimedes umbes aastal 250 e.Kr. Aastal 1873 arvutas amatöörmatemaatik William Shanks välja 707 komakohta, kuigi hiljem leiti, et ta oli eksinud järjekorras 528 numbri juures.
Melbourne'i Ülikooli matemaatika ja statistika professori Jan de Gieri sõnul on piil mitmeid praktilisi rakendusi. Näiteks on pii oluline GPS rakenduste ja meditsiiniliste pilditehnoloogiate juures. Samas märkis de Gier, et reaaleluliste rakenduste jaoks ei ole vaja teada rohkem kui 15 komakohta.
Professori sõnul võib pii triljonite komakohtade ulatuses välja arvutamise mõttekust võrrelda maailmarekorditega spordis. Neid ei ole otseselt vaja, aga nad näitavad, milleks me oleme võimelised ja motiveerivaid teisi.
Toimetaja: Juhan Hellerma