Iisraellaste koroonaravim oli varastes kliinilistes uuringutes edukas
Iisraellaste arendatav koroonaviiruse ravimikandidaat oli teise faasi kliinilistes katsetustes edukas – 90 protsenti patsientidest, kellele ravimit manustati, said haiglast välja viie päevaga. Kuigi teisest faasist müügiloani jõuab vaid väike hulk ravimikandidaate, tasub eksperdi sõnul olla siiski ettevaatlikult optimistlik.
Umbes 93 protsenti 90-st tõsisest koroonaviiruse patsiendist, keda mitmes Kreeka haiglas teise faasi ravimikatsetuste raames uue ravimiga raviti, pääsesid haiglast välja viie päevaga või kiiremini.
Teise faasi uuring kinnitas Iisraelis eelmisel talvel läbi viidud esimese faasi tulemusi, kus 30-st keskmise või tõsise seisundiga patsiendist paranes 29 vaid loetud päevade jooksul.
Uuringut läbi viinud professor Nadir Arberi sõnul oli teise faasi uuringu peamine eesmärk kontrollida ravimi ohutust. "Tänase päevani ei ole me mõlema rühma ühegi patsiendi puhul tuvastanud olulisi kõrvaltoimeid," ütles ta ajalehele Jerusalem Post.
Ravimiameti kliinilise hindamise büroo spetsialist Mihkel Arrak sõnas, et iisraellaste ravimikandidaati on keeruline hinnata, sest selle kohta on väga vähe avalikku teavet. Siiamaani on ravimit katsetatud vaid väikese hulga inimeste peal ning uuringud ei ole võrrelnud eksperimentaalset ravi platseeboga. Teise faasi uuringud ei hinnanud ka ravimi tõhusust.
"Meil on väga hea meel, et varastes faasides on olnud positiivseid tulemusi, aga tõhususe kohta mingeid tõsiseltvõetavaid andmeid ei ole. Tuleks olla ettevaatlikult optimistlikud," sõnas Arrak. Ta lisas, et isegi kui ravim peaks olema tõhus, ei ole teada, kas see on ka majanduslikult otstarbekas.
Iisraelis Tel Avivis paikneva Sourasky meditsiinikeskuse teadlaste välja arendatud ravim põhineb molekulil nimega CD24, mis on organismis loomulikult olemas.
Koroonapatsientide tervisliku seisundi halvenemise peamiseks põhjuseks on immuunsüsteemi üleaktiveerimine, mida tuntakse ka kui tsütokiini tormi. Immuunsüsteem hakkab sel juhul ründama kopsu terveid rakke.
CD24 molekulil põhinev ravim just selle probleemiga tegelebki. CD24 on väike valk, mis on kinnitunud rakkude membraanile. See valk täidab seal paljusid funktsioone, näiteks reguleerib see mehhanismi, mis vastutab tsütokiini tormi eest.
Iisraeli teadlased rõhutasid, et nende ravi ei mõju immuunsüsteemile tervikuna, vaid on suunatud vaid sellele konkreetsele mehhanismile, aidates niiviisi sel õiget tasakaalu leida.
"See on täppisravim," ütles Arber. "Me oleme väga rõõmsad, et oleme leidnud tööriista haiguse füsioloogia lahendamiseks."
Mõned ravimid suudavad juba koroonaviirusega hakkama saada
Iisraellaste ravimikandidaat on praegu edukalt läbinud kaks esimest ravimi katsetamise faasi. Mihkel Arrak lausus, et kuigi müügiluba taotletakse sageli pärast edukat kolmanda faasi uuringut, ei tasu faase ka üle tähtsustada. Nii näiteks viiakse sageli läbi näiteks mitu esimese faasi uuringut või mitu teise faasi uuringut. Edukalt teise faasi läbinud ravimikandidaatidest jõuab siiski vaid väike hulk edukalt müügiloani.
Juba praegu on käputäis ravimeid koroonaviiruse vastu olemas. Laias laastus jaotatakse need Arraku sõnul kaheks. Üks osa ravimeid on need, mis töötavad otseselt viiru vastu, nii-öelda viirusevastased antibiootikumid. Teine osa ravimitest on need, mis suruvad otseselt põletikureaktsiooni maha. Sinna alla liigituks ka iisraellaste ravimikandidaat ECO-CD24.
Rohkem edu just eriti koroonaviiruse suremuse vähendamisel ongi olnud just põletiku mahasurumisel. Arrak sõnas, et väga olulist rolli on tõendite kogumisel mänginud Ühendkuningriigis läbiviidav Recovery platvormuuring, mis on näiteks leidnud, et deksametasoonil on suremust vähendav mõju raskelt haigetel patsientidel.
Lisaks deksametasoonile suruvad põletikku maha veel ka baritsitiniib ja totsilizumab. Viirusevastastest ravimitest on ametlikes ravijuhistes soovitatud aga remdesiviri. Arraku sõnul on nende tõhususe kohta kliinilistest uuringutest juba piisaval määral usaldusväärseid andmeid. Remdisivir on ka ainuke ravim, millel on ametlik koroonaviiruse vastane näidustus ning müügiluba nii Euroopa Liidus kui ka USAs. Samas ei ole remdesivir suurt edu näidanud raskete haigete ravis.
Iisraeli teadlased asuvad nüüd uudset ravimit katsetama kolmanda faasi uuringus, millest võtab osa 155 koroonaviiruse patsienti. Kahele kolmandikule vabatahtlikest manustatakse ravimit, ühele kolmandikule aga toimetut ravimit ehk platseebot.
Teadlased loodavad katsetustega ühele poole saada aasta lõpuks.
Toimetaja: Johannes Voltri