Surmalähedaste kogemuste taga võib olla iidne kiskjahirm
Väljend "elu lipsas silme eest läbi" pole sündinud tühjalt kohalt. Eluohtlikusse olukorda sattumisega seostuvaid surmalähedasi kogemusi kirjeldatakse üle terve planeedi ja seda sõltumata kultuurilisest taustast. Rühm teadlasi väidab nüüd, et tegu on sama vana evolutsioonilise jäänukiga, kui on seda tung kiskjate eest põgeneda.
Tanatoos on bioloogide seas teada-tuntud nähtus. Kiskjate ohvriks langedes matkivad viimases hädas omaenda äkilist surma mitmed loomaliigid, näiteks opossumid ja gasellid. Mõnikord tundub see kiskjate jaoks piisavalt kahtlane, et nad kaotavad huvi ja saakloom pääseb lõppkokkuvõttes terve nahaga.
Daniel Kondziella Kopenhaageni Ülikooli haiglast otsustas kolleegidega uurida, kui laialt on selline käitumismall loomariigis levinud. Töörühm leidis, et selle näiteid leiab igast suuremast liigirühmast, alates putukatest ja kaladest, lõpetades lindude ja imetajatega.
Olulisena võib näha sarnast tardumist ka inimeste puhul. Tõsi, uuemal ajal täidavad kiskjate rolli lõvide ja grislikarude asemel autod ja seksuaalkurjategijad.
Kondziella näitas ajakirjas Brain Communications ilmunud töös lisaks, et tanatoosi ja surmalähedaste kogemuste mõju inimeste käitumisele on äärmiselt sarnane ning ka inimesed ise kogevad neid võrdlemisi samamoodi.
Inimeste keerukas aju ja keele teke võimaldas töörühma sõnul muuta kogemusi märksa rikkalikumaks. Ühtlasi hakati neid teadlikult kogema isegi olukordades, kus keegi ei tahtnud neid parasjagu lõunaks ära süüa. Töörühm spekuleeris, et tõenäoliselt viivad kahe nähtuseni ajus samad alusmehhanismid.
Juhtlõng nende välja selgitamisel võib olla REM-uni, mille ajal nähtav sarnaneb tanatoosiga. Kuigi loomad, sealhulgas inimesed on sel ajal täielikult liikumatud, liiguvad nende silmad REM-une ajal äärmiselt vilkalt. Inimesed näevad kõige sagedamini päris maailma meenutavaid unenägusid just REM-une staadiumi ajal.
Oletus võib pakkuda Kondziella sõnul lõpuks ometi bioloogilise selgituse, miks inimesed surmalähedasi kogemusi üleüldse kogevad. Minevikus võisid need parandada meie eelkäijate väljavaateid ellu jääda.