Uuring: Pfizeri vaktsiin pakub Lõuna-Aafrika koroona vastu ülitõhusat kaitset
Kuigi Lõuna-Aafrika variandil õnnestub nakatada Pfizer-BioNTechi vaktsiini saanud inimesi sagedamini kui algsel koroonaviirusel, kaitseb see endiselt väga tõhusalt haiguse raskelt läbi põdemise ja surma eest. Teise värske uuringu kohaselt aitab vaktsiin ülihästi ka Briti variandi vastu.
Katari teadlaste järeldus põhineb enam kui 150 000 inimesel, kellelt võeti veebruaris või märtsis koroonaproov. Nii Briti kui ka Lõuna-Aafrika variant oli toona riigis laialt levinud. Neist esimene moodustas kõigist Kataris ringlenud uutest koroonaviirustest 45 protsenti ja LAV-i variant B.1.351 ligi poole.
Kuna uuring polnud pelgalt vaatluslik, võimaldas see välistada, et nähtavate erinevuste taga oli vaktsineeritud ja vaktsineerimata inimeste erinev käitumine.
Tööst tuli välja, et Pfizer-BioNTechi vaktsiin kaitses Briti tüvega nakatumise eest 87–89,5 protsenti vaktsineeritutest. Lõuna-Aafrika tüvega nakatumise võimalus oli suurem – 72,1–75 protsenti. Võrreldes algse Hiinast levima läinud tüvega on vaktsiini tõhusus seega 20 protsenti väiksem.
Ühtlasi oli äärmiselt oluline, et vaktsineeritud olid saanud kätte mõlemad süstid ja vaktsineerimisest oli möödas vähemalt kaks nädalat. Ligikaudu 385 000 vaktsineeritust oli nakatunud riigis 31. märtsiks ligi 6700 ühe doosi saanud elanikku ja 1600 kahe doosiga kaitstud inimest.
Teadlased rõhutasid, et vaatamata tõhususe langemisele kaitses vaktsiin inimesi nakatumise kõige rängemate tagajärgede eest äärmiselt hästi. Ükskõik millise viiruse variandiga nakatunute seas hoidis see raske haiguse tekke, intensiivravisse sattumise või surma ära 97,4 protsendil vaktsineeritutel. Lõuna-Aafrika või Briti variandiga nakatunute hulgas ei lõppenud nakatumine nii raskelt mitte ühegi vaktsineeritu jaoks.
Samas ei maksa töö põhjal oodata, et vaktsineerimine tagab surematuse. Uurimisperioodi vältel suri Kataris seitse koroonaviirusega nakatunud vaktsineeritut. Neist kahel juhul olid saanud nad kaks doosi.
Briti variant
Teises hiljuti ilmunud uuringus võeti luubi alla enam kui 230 000 Iisraelis koroonaviirusega nakatunud inimest. Jaanuari lõpust kuni aprilli alguseni levis riigis peamiselt Briti variant, mille arvele sai kirjutada peaaegu 95 protsenti juhtumitest. Uuringuperioodi lõpuks oli jõudnud Iisrael vaktsineerida enam kui pooled oma elanikud.
Analüüsi põhjal hoidis Pfizer-BioNTechi vaktsiin Briti variandiga nakatumise ära enam kui 95 protsendil juhtudest. Nakatunutest omakorda sattus kaks vaktsiinidoosi saanutest haiglasse või suri vähem kui viis protsenti. Enam kui 85-aastaste seas oli vaktsiini tõhusus mõnevõrra väiksem, kuid ulatus kaks doosi saanute seas siiski üle 94 protsendi.
Seejuures tuli uuringust selgelt välja, et koroonaviirusega nakatumine vähenes kõigis vanuserühmades vastavalt sellele, kui suur osa selle liikmetest olid täielikult vaktsineeritud. Viimane ennustas muutusi nakatumises isegi paremini, kui ühiskonna sulgemine.
Töö tõi taas välja ka teise vaktsiinidoosi saamise olulisuse. Kui üks doos kaitses vaktsineerituid surma eest 77-protsendilise tõhususega, siis kaks doosi saanute seas ulatus see 96,7 protsendini.
Erinevalt Katari uuringust ei võimaldanud Iisraeli teadlaste töö hinnata Pfizer-BioNTechi vaktsiini tõhusust Lõuna-Aafrika variandi vastu. Põhjapanevate järelduste tegemiseks nakatusid Iisraeli elanikud selllega uurimisperioodil liiga harva.
Uuringud ilmusid ajakirjades The New England Journal of Medicine ja The Lancet.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa