Ummikutes istutud aeg moondub raevuks ja üksilduseks

Foto: ddisq/Shutterstock

Kõik märgid viitavad, et sajandivahetusel Harvardi Ülikooli politoloogi Robert Putnami ennustus on täitumas: kodust on saanud tsitadell, sõpradega kohtutakse ekraani vahendusel ja tavapärane poliitiline aktiivsus on asendunud hootiste vihapursetega, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Putnam ennustas 2000. aastal avaldatud raamatus "Bowling Alone" ameeriklaste sotsiaalsele kapitalile jätkuvat kadu. Juhul kui endiselt kehtib ütlus "ütle kes on su sõber ja ma ütlen kes oled sina", peaksime ameeriklaste näitel saama teada midagi enda kohta.

Massiivsele ja umbes poole sajandi pikkust perioodi kajastavale andmekogule rajanedes kirjeldab Putnam ameeriklaste vahel kasvavat distantsi ning süvenevat sotsiaalset ja personaalset passiivsust. Sõpradega kohtutakse üha harvemini, naabritest teatakse järjest vähem, petitsioonides avaldatakse arvamust veelgi erandlikumalt, langeb osalus erisugustes organisatsioonides, vabatahtlikus töös, poliitilises aktiivsuses ning valimistest osavõtus jne.

Siin peab tegema õienduse. Putnam ja ilmselt mitte keegi ei näinud ette kes on USA 45. president. Keegi ei osanud ette näha, kuidas üks inimene mobiliseerib inimesi tema poolt hääletama. Viimaste USA presidendivalimistega püstitati võitja ja kaotaja poolt hääletanute rekordid.

Samas arvavad mõned eksperdid, et Putnami kirjeldatud protsess kirjeldabki ebatavalise presidendi esile tõusu ja tõest vaba, emotsionaalse poliitika süvenemist. Omas isolatsioonis kellegi poolt kujundatud maailmast eristuvale reageeritakse raevukalt, et seejärel esimesel võimalusel tuppa ekraani taha tagasi tõmbuda.

Raamatu pealkirja mõte oli osutada keeglimängule kui ameeriklaste seas populaarsele ajaveetmise harrastusele, seekord ilma tavapärase, rõõmsalt suhtleva seltskonnata. Mõte üksi keeglikuulide veeretamisest edastaks üksi ääretus kosmoses viibimise või siis suure külmiku omaniku tunnet.

Andmemerd traalides leidis teadlane, et argielu kulgeb traditsioonilises kolmnurgas kodust tööle raha teenima, sealt poodi raha kasutama ja lõpuks koju tagasi. Aastatega on iga külje läbimisele hakanud kuluma rohkem aega, tüüpiliselt tunnike ja enam. See tähendab varasemat tööleminekut ja hilisemat koju jõudmist. Teedel kasvasid ummikud, millele järgnesid veelgi suuremad autoteed, laiemad parklad, linnaservadesse kerkisid suuremad kaubanduskeskused jne.

Putnam märkis, et mida väiksem on kirjeldatud kolmnurga külje ajaline kestvus, seda rõõmsam on inimene. Teadlane arvutas, et iga kümme minutit transpordivahendis langetab sotsiaalsete kontaktide arvu umbes kümme protsenti. Mida lähemal asub pood, seda väiksem on inimese külmik, sest sinna pole vaja väga palju toitu koguda.

Juhul kui kirjeldatud kolmnurga küljed on pikad ja päevast kulub seda läbivale reisimisele kaua aega, püütakse aega kokku hoida ja poest ostetakse kaupa suuremates kogustes. Sellest järeldub, et suure külmikuga inimeste hinged on üksildasemad ja seega vähem õnnelikud.

Oodatavalt püüame alateadvuses teha valikuid, mis vähendavad müstilise kolmnurga läbimise aega. Aja jooksul kaotas alateadvus algupärase hea elu eesmärgi ja asemele tuli uus, protsessipõhine ideaal. Sõprade ja naabrite asemel muutus olulisemaks töö. Tasahilju tehtud valikutega kogunevad kolmnurga tipud kokku ühte punkti. Covidi-pandeemia aitas seda paika loksutada. Tööd saab teha kodust lahkumata ja kaup tuleb samuti ise koju. Külmik peab suurenema, sest seal on vaja ruumi sellele osale toidust, mis tarbiti kodust eemal.

Investorid hääletavad rahaga. Nad püüavad välja antava raha tulevikku võimalikult hästi ette näha. Üldiselt, mida suurem summa, seda kindlamad ollakse. Äsja teatasid investorid, et panustavad USA pakiveo roboti Nuro arendamisesse 500 miljonit dollarit. Aasta varem oli samasse ettevõttesse paigutatud juba 940 miljonit dollarit.

Analoogselt suurte summadega toetatakse mitmeid teisi poest koju pakke vedavate robotsõidukite arendamist. USA-s hinnatakse, et selle aasta investeeringud ületavad seitse miljardit dollarit ja aasta pole veel lõppenud. Sealne maanteeamet lubas teedele 5000 Nuro marki kandvat kaubaveo robotit.

Investeeringute sõnum peegeldab Robert Putnami ennustust. Kodust kujuneb tsitadell, sõbrad on ekraanil, sünnipäevad Zoomis, harrastused kulgevad virtuaalsetel trenažööridel, keeglit mängitakse üksi kodus olles jne ning vahepeal ärritutakse maailma peale.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: