Microsoft pakub kaugtöölistele virtuaalset töölesõidu võimalust

Maailma tippjuhid näevad inimeste muutunud käitumises nii õnnistust kui ka needust.
Maailma tippjuhid näevad inimeste muutunud käitumises nii õnnistust kui ka needust. Autor/allikas: Dillon Shook/Unsplash

Koroonapandeemiast tingitud kaugtöövaimustus kannustab looma ettevõtteid sellega kaasnevate kahjulike kõrvalmõjude vältimiseks lahendusi, millele reatöölised ehk mõeldagi ei oska, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Mahatma Gandhilt pärineb umbes järgmine mõttekäik: sinu sõnadest saavad sinu teod, sinu tegudest saavad sinu harjumused, sinu harjumustest saavad sinu väärtused ja sinu väärtustest kujuneb sinu saatus. Tavaelus kohtab inimesi, keda saatus viib arsti juurde, et kuulda, mida kõike ta võinuks teha teisiti kaua aega varem. See tähendab et võimalus paremateks valikuteks on igal ühel olemas, kui vaid poleks neid vangistavaid harjumusi ja väärtusi.

Millegi sarnase hoomamist kirjeldas nädala alguses Tim Cook. Apple'i juht kirjeldas positiivset üllatust tõdedes, kui edukalt suutsid firma töötajad hakkama saada viirusest tingitud kaugtöö sundolukorras. Börsifirmale ei anna keegi armu ja ettevõte peab konkurentsist tingitud ärirütmis püsimise nimel katkematult uusi tooteid arendama. Cooki rõõmustas seni töökohal nn raskekaalulisest masinavärgist eemal tehtud töö hulk ja kvaliteet, tänu millele püsisid algupärases graafikus muu hulgas uue nutikella ja tahvelarvuti valmimine.

Tänaseks on uhiuude peakorterisse tööle tagasi pöördunud ainult 10–15 protsenti Apple töötajatest. Ettevõtte juht loodab, et viiruseohu taandudes kusagil järgmise aasta sees jõuab kätte aeg, kui peakorterisse leiavad tee tagasi enamik töötajaid. Tim Cook märkis omast kogemusest Ränioru kontori ja kodu vahel tööd korraldades, et kaugtöö puhul koos tegutsemine ei ole samaväärne kontoris, füüsilise kokkusaamisega. Samas kohas viibides sünnib enamasti rohkem värskeid ideid.

Teisalt näitas uus kogemus kätte senisest paremaid tööharjumusi. Cooki hinnangul õnnestubki mõni töö kaugelt virtuaalselt tehes paremini. Seetõttu ennustab ta, et peakorteri töörütmi taastumise ajaks ei pöördu kõik endiseks ja ta kavatseb sätestada uuenduslikke töökorralduse norme.

Tim Cook ei ole uue võimaluste märkajate seas ainuke. Kevadise esimese kaugtöölaine järel on sarnaseid mõtteid väljendanud paljud töövõtjad ja tööandjad. Cooki võib pidada uuendusliku töökorra usu kõrgeimaks apostliks. Võrdlus, milles ei saa märkimata jätta ususõdu teisiti arvajatega.

Ärimaailmast leiab sarnase kaliibriga ja sarnase tegevusega ettevõtluse esindajate vastupidiseid seisukohti. Näiteks pidas Netflixi juht Red Hastings kaugtöökogemust "puhtalt negatiivseks". Pangandushiiu JPMorgan ja Chase'i juht Jamie Diamond hoiatas koguni pöördumatu kahju eest, kui töötajad kiiremas korras vanale töökohale tagasi ei ilmu.

Vastuolu lahendamine sünnitab uut teadmist. Suure tõenäosusega peitub lahenduse võti mitmes teguris. Neist mõned võivad paista ilmsete kahtlusalustena. Nagu igas heas kriminaalses loos, milles kohe alguses on vaatajale selge, kes on kurjategija. Selles eksimine pakub tugitoolis istujale põnevust ja meelelahutust. Töö ja toimetuleku realismis peaks otsustama ettevaatlikumalt ning olema tähelepanelikum, muu hulgas liikuma hakanud ideedes osas.

Harjumustele rajatud väärtuste ja saatuse teema juurde tagasi tulles ei tasu unustada, et inimesed ja ühiskond laiemalt olid harjunud tööl käima. See tähendab kodust tööle ja tagasi liikumist. Tegemist on päeva rütmi osaga, mille ajal viibitakse teistsugusel maastikul, lastes osa töömõtetest kaugeneda ning kodu või isikliku elu mõtetel end uuesti tuttavaks teha.

Rütmimuutuseta jääb koduse kaugtöö tegija püsivalt töö meeleollu, mida ründavad heas ja halvas kodu ning isikliku elu vajadused. Mõned saavad olukordade ohjamisega hakkama. Mõned suudavad seda natukene aega ja kindlast leidub neid, keda kogu asjade seis kohe stressi viib. Neist võib tõukuda ka pankur Jamie Diamondi mure.

Oodatavalt lisavad peagi konkurendid kaugkoosolekute videoplatvormide transformatsiooni tulemusel kaugtöö keskkondadeks neisse uuendusi, millele töötajad ise pole osanud mõtelda. Olgu selle üheks näiteks Microsoft, mis lisab oma "Meet"-keskkonda virtuaalse tööle mineku ja sealt koju reisimise funktsiooni. Tööpäeva lõpu lähenedes istub töötaja endiselt kodus töise laua taga, aga süsteem hakkab tema teadvusesse lisama tööpäeva lõppemist, laste koolitööd, õhtusööki, pesupesemist ja koristamist puudutavaid vihjeid. Kõik selleks, et virtuaalselt simuleerida kojusõitu, aga ilma ummikutega kaasneva stressita.

Saab näha, kuidas uuendus vastu võetakse. Mõned inimesed kasutavad tööd eskapismiks, koolitööst ja pesupesemisega elust põgenemise ettekäändena. Sestap ootame põnevusega, mida konkurendid töö ja kodu virtuaalseks eristamiseks välja mõtlevad. Vastasel juhul ähvardab meid uus ja ohtlik harjumus.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: