Eesti teadlaste loodud meetod teeb ravimitootmise keskkonnasõbralikumaks

Tabletid. Foto on illustreeriv.
Tabletid. Foto on illustreeriv. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kui traditsiooniliselt toodetakse mitmeid ravimeid keemiatööstuses lahusteid kasutades, mis võivad tekitada mürgiseid jääkaineid, siis mehhanokeemilisi meetodeid kasutades on tootmise protsess keskkonnasõbralikum.

Mehhanokeemia on keemiaharu, mis uurib mehaaniliste mõjutuste toimel tekkivate muutuste mõju keemilistele reaktsioonidele. Kuna need reaktsioonid toimuvad tahkes faasis ja pole vaja kasutada mürgiseid jääke tekitavaid lahusteid. Mehhanokeemiast on saamas üha olulisem keemiaharu just niinimetatud rohelise, jätkusuutliku tehnoloogia valdkonnas.

Tallinna Tehnikaülikooli teadlased uurivad Riina Aava juhtimisel mehhanokeemiliste meetodite kasutusvõimaluste laiendamist keemiatööstuses. Aava sõnul on mehhanokeemia hea lahendus toota kemikaale nüüdsest hoopis kiiremini ja sootuks jääkainete vabalt.

Mehhanokeemilise protsessi kasutamine on sisuliselt keemiliste ainete jahvatamine lahusteid vajamata. See omakorda tähendab, et tekkimata jäävad ka lahustipõhisele tootmisele iseloomulikud toksilised jääkained, lisaks saab kogu protsess toimuda ka kümneid kordi kiiremini (vajalik toimeaine luuakse näiteks senise ööpäeva asemel tunniga).

"Väljatöötatud meetod peaks olema suurepärane uudis keemia- ja farmaatsiatööstusele, kes on huvitatud jätkusuutlikest ja jääkainete-vabadest keemiatehnoloogilistest lahendustest mitte ainult ravimite, vaid ka toidulisandite, puhastusvahendite ja muude produktide tootmiseks," rääkis Aav.

Tallinna Tehnikaülikooli uurimisrühm on ka Euroopa komisjoni rahastatud teadusvõrgustiku "Mechanocemistry for Sustainable Industry" liige, mis tagab loodetavasti teadlastele juba lähiajal mehhanokeemiliste meetodite praktilise rakendamise keemiatööstuses.

Tallinna Tehnikaülikooli supramolekulaarse keemia labori uurimisrühmal eesotsas professor Riina Aavaga ilmus teadusartikkel mehhanokeemia kasutamisest väljaandes ACS Sustainable Chemistry and Engineering.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: