Ida-Viru koroonaviiruse uuring tõi välja haigustunnusteta nakatunud

Koroonatest.
Koroonatest. Autor/allikas: Pixabay

Hiljuti lõppes Ida-Virumaale keskendunud seirelaine, mille tulemused kinnitasid, et koroonaviiruse varjatud levik on olemas. Uuringu käigus tehti kindlaks kolm nakatunut, kellel haigustunnused puudusid või olid väga tagasihoidlikud.

Kahe uuringu käigus kindlaks tehtud nakatunu puhul on selge, et nakatumine pole seotud konkreetsete kolletega, ütles ERR-ile seireuuringu juht, Tartu Ülikooli peremeditsiini professor Ruth Kalda.

"Tegemist ei ole reisinud inimestega, ega aktiivses töösuhtes olevate inimestega, see võib olla lihtsalt selline poes käimine või väljas liikumine," mainis Kalda. Ühe nakatunu puhul terviseamet veel täpsustab nakatumise põhjuseid.

"Üldiselt neid, kes annavad positiivse testi ja on ilma sümptomiteta, neid me testime igaks juhuks üle, et ei tekiks võimalust, et test võiks valepositiivne olla," täpsustas Kalda.

Uuringutulemuste põhjal jääb täiskasvanud nakkuskandjate võimalik hulk Ida-Virumaal 100 ja 700 vahele. "Saame öelda, et nakkuse levimus Ida-Virumaal on suurenenud ja võrreldav aprillikuise olukorraga. Nakatuvad enam noored, kes põevad haigust kergelt või sümptomiteta," selgitas Kalda.

Ta rõhutas, et kuna võib olla asümptoomseid viirusesse nakatunuid, siis peaks püüdma vältida tihedaid kontakte ja jälgima hügieenireegleid.

Uuringus osalejad valitakse välja juhuvalimi alusel. Kõigepealt pidi täitma küsimustiku ja seejärel oli vaja test teha. Kalda lausus, et neid, kes vastasid küsimustikule, oli üle 2200, aga testimiseni jõudis üle 1300 inimese, seega on uuringu osalusprotsent üle 60. "Me ei saa öelda, et see on halb number, aga see on pisut väiksem kui eelmistel kordadel," lausus Kalda ja lisas, et varem on osalusprotsent 80 juures olnud.

28. augustist kuni 9. septembrini testis uuringumeeskond Ida-Virumaal juhuvalimi alusel 1350 inimest. Tänasest algab sarnane seireuuring Tallinnas ja Harjumaal.

Koroonaviiruse leviku seire uuringut teeb 17 Tartu Ülikooli teadlast. Partneritena aitavad kaasa Kantar Emor, Medicum Eriarstiabi ja SYNLAB Eesti.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: