Hiinas avastati uut tüüpi seagripi tüvi

Analüüsid näitavad, et 4,4 protsenti üldisest elanikkonnast on tõenäoliselt võimelised viirusesse nakatuma.
Analüüsid näitavad, et 4,4 protsenti üldisest elanikkonnast on tõenäoliselt võimelised viirusesse nakatuma. Autor/allikas: myfrozenlife/Creative Commons/ (CC BY-NC-ND 2.0)

Teadlased on Hiinas avastanud uut tüüpi seagripi tüve, mis on suuteline vallandama üleilmse pandeemia, selgub USA teadusajakirjas PNAS avaldatud uurimusest.

Hiina ülikoolide ja Hiina haiguste kontrolli ja ennetamise keskuse teadlastest autorid märgivad, et tüvel on kõik peamised tunnused, mille kohaselt on sel kõrge nakatamise võime ka inimestele.

Uue seagripi nimetus on G4 ning see on geneetiliselt tulnud H1N1 tüvest, mis põhjustas 2009. aasta pandeemia.

Praegu kasutusel olevad gripivaktsiinid uute viiruse tüvede vastu ei kaitse, ehkki vaktsiini oleks vajadusel võimalik kohandada, vahendab BBC.

Alates 2011. aastast kuni 2018. aastani võtsid uurijad sigadelt üle 30 000 ninakaudse koeproovi Hiina kümnes provintsis asuvates tapamajades ning veterinaariahaiglates. Leitu võimaldas neil eristada 179 seagripi viirust. Suurem osa neist olid uut tüüpi tüved, mis ühtlasi on olnud sigade seas valdavad alates 2016. aastast.

Tuhkrute peal korraldatud katsed näitasid, et hooajalise gripi immuunsus inimestel ei anna kaitset G4 vastu. Vereproovide alusel tehti kindlaks, et viiruse tekitatud antikehasid leiti 10,4 protsendil sigadega kokku puutunud töölistel, mis tähendab, et nad olid juba nakatunud.

Analüüsid näitasid veel, et 4,4 protsenti üldisest elanikkonnast on tõenäoliselt võimelised viirusesse nakatuma.

Esialgu on tuvastatud, et viirus kandub loomadelt üle inimestele, ent praegu puuduvad tõendid, kas see võib levida ka inimeselt inimesele – see on aga teadlaste suurim murekoht.

Uurimuse autorid kutsusid võtma tarvitusele koheselt vastavaid meetmeid, et võtta sigadega töötavad inimesed lähema vaatluse alla.

Cambridge ülikooli veterinaarmeditsiini professor James Wood ütles BBC-le, et meil on pidevalt risk uute patogeenide suhtes. Just kariloomad, kellega inimene rohkem kokku puutub, võivad olla uute pandeemiliste viiruste allikaks.

Peamised seagripi sümptoomid on palavik, köha ja nohu.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Allikas: BNS ja BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: