Kesk-Ameerika vulkaan vallandas hilisantiigi väikejääaja

Foto: randreu/Wikimedia COmmons

Teadlased on jälile saanud Kesk-Ameerika vulkaanile, mille suur purse aitas vallandada 6. sajandil põhjapoolkera kimbutanud kliimajahenemise.

Hilisantiigi väikejääaeg, nagu seda on hakatud nimetama, vältas natuke üle saja aasta. Selle põhjuseks on peetud vulkaanipursetest õhku paiskunud tuhka, mis varjas päikesevalgust.

Robert Dull Ameerika Ühendriikidest California Luteri Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad nüüd ajakirjas Quaternary Science Reviews, et suure tõenäosusega oli üheks väikejääaja põhjustajaks tänapäeva El Salvadoris asuv Ilopango vulkaan.

Vulkaani lähedalt kogutud puufossiile ja tuhka uurinuna järeldavad teadlased, et suur purse toimus arvatavasti aastal 539 või 540.

See oli siiski ainult üks neist kahest või kolmest suurest vulkaanipurskest, mis hilisantiigi väikejääaja esile kutsus. On kahtlustatud, et kaassüüdlane võib olla ka mõni Alaska või Islandi vulkaan.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan OIdermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: