Ussripikulõikus vähendab Parkinsoni ohtu

Foto: arselectronica/Creative Commons/ (CC BY-NC-ND 2.0)

Kellel on noores eas pimesool ehk ussripik eemaldatud, sellel väheneb vanemas eas Parkinsoni tõve oht. Sellisele tähelepanuväärsele järeldusele jõudsid teadlased, kui olid läbi analüüsinud suure hulga andmeid.

Tulemus annab uut kinnitust viimastel aastatel tekkinud arusaamale, et Parkinsoni tõbi ei ole pelgalt ajuhaigus, vaid selle teke on seotud ka seedeelundkonna ja immuunsüsteemiga. Bryan Killinger ja Zachary Madaj Ameerika Ühendriikidest Van Andeli Uurimisinstituudist ja nende kolleegid kirjutavad ajakirjas Science Translational Medicine, et neil, kel pimesool on välja võetud, on Parkinsoni tõve tekke tõenäosus 19 protsenti väiksem kui teistel.

Eriti tugevalt ilmneb nähtus miskipärast veel maapiirkondades, mille elanikel vähendab pimesoolelõikus Parkinsoni ohtu tervelt 25 protsendi võrra. See on huvitav, sest varem on avastatud, et maaelanike seas on Parkinsoni tõbi levinum kui linnarahval, arvatavasti suurema kokkupuute tõttu põllumajanduslike kahjurimürkidega.

Killinger, Madaj ja kaasautorid väidavad, et pimesoolde võib hakata kogunema ebanormaalselt kokku volditud alfa-sünukleiini valgumolekule, mille kohta teatakse, et ajju sattudes ongi nad üheks Parkinsoni tõve väljakujunemise põhjuseks. Autorid mõistagi ei tõtta soovitama pimesoolt igaks juhuks välja lõigata lasta, seda enam, et erinevalt kaua aega arvatust on sel usjal sooleripikul nüüd avastatud teatav roll mikrofloora ja immuunsüsteemi seadistajana.

Kuid uuringutulemustest on kasu juba seepärastki, et nad aitavad Parkinsoni tõve keerulisi tagamaid jälle natuke paremini mõista, mis omakorda võib aidata uusi ravivõtteid leida.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: