Kassiparasiit teeb ettevõtlikuks

Foto: K-nekoTR/Creative Commons/(CC BY-NC-ND 2.0)

Kassid on toredad, kuid ka pisut kummalised loomad, ja üsnagi kummalisel kombel aitavad nad ka meie majandust elavdada. Kui nüüd natuke täpsem olla, siis ergutavad ettevõtlikku vaimu ühiskonnas pigem kasside rakkudes elutsevad parasiidid nimega Toxoplasma gondii.

Tegu on algloomadega, kes pole mitte küll nii armsad ja toredad kui kassid ise, aga oma kummalisuse poolest kindlasti markantsed.

Või mida siis arvata, kui teadlased on avastanud, et inimesed, kes on kassidelt kuidagiviisi Toxoplasma gondii nakkuse ehk toksoplasmoosi saanud, õpivad ärijuhtimist 1,7 korda tõenäolisemalt kui nakkusevabad inimesed.

Veel avastasid Pieter Johnson Ameerika Ühendriikidest Boulderi Colorado Ülikoolist ja ta kolleegid ka muudest maadest ja ülikoolidest, et ärikonverentsidel küsitletud toksoplasmoosi nakatunud inimesed on ligi kaks korda suurema tõenäosusega juba oma äri alustanud kui samadel konverentsidel küsitletud mittenakatunud inimesed. Ja mis veelgi mastaapsem, selgub, et neis maades, mille elanike seas esineb rohkem toksoplasmoosi, on ka üleüldse ettevõtlus hoogsam.

Johnson ja kaasautorid kirjutavad Briti Kuningliku Seltsi toimetistes, et arvatavasti summutab see kummaline kassidelt saadav parasiit nakatunutel riski- ja nurjumishirmu.

On teada, et Toxoplasma gondii nakkuse saanud närilised hakkavad vähem kasse kartma. Inimestel see parasiit enamasti otseseid vaevusi ei põhjusta, kuid mõnede uuringute järgi on nakatunutel aeglasem reaktsioon ja mõnevõrra suurem tõenäosus bipolaarsushäire ja skisofreenia tekkeks.

Hinnangute järgi elutseb Toxoplasma gondii umbes kolmandikus maailma inimestest.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: