Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Alkoholiga käte pesemine soodustab ülibakterite levikut

Antiseptik aitab aeglustada küll näiteks MRSA levikut, kuid aitab levida teistel ohtlikel bakteritel.
Antiseptik aitab aeglustada küll näiteks MRSA levikut, kuid aitab levida teistel ohtlikel bakteritel. Autor/allikas: niaid/Creative Commons/ (CC BY 2.0)

Alkoholil põhinevad käte sanitarid pidurdavad haiglates küll mõnede ohtlike bakterite kasvu, kuid nende laiem kasutus soodustab alkoholi paremini taluvate ravimresistentsete mikroobide levikut, leiavad Austraalia teadlasd.

Austraalia teadlased eesotsas Paul Johnsoniga leidsid, et alkoholil põhinevad pesuvahendite levik vähendas viimasel kümnel aastal muu hulgas MRSA ehk metitsiliini suhtes resistentseks muutunud stafülokokkide arvukust. Loodus aga tühja kohta ei sallinud. Uuritud haiglates kasvas samal ajaperioodil märkimisväärselt enterokokkide, sh Enterococcus faecium'i arvukus.

Kuigi enterokokid on tavaliselt inimestele ohutud, võivad need tekitada värskelt antibiootikumikuuri läbinud või nõrgema immuunsüsteemiga patsientidel mõnikord isegi eluohtlikke nakkusi. Seejuures on mitmed enterokokid omandanud vastupanuvõime mitme erineva antibiootikumi, sh vankomütsiini suhtes.

Enterokokkide hea käekäigu välja selgitamiseks tegi töörühm katseid aastatel 1997–2015 kogutud E. Faecium'i 139 tüvega. Johnson leidis kolleegidega, et pärast 2004. aastat haiglates isoleeritud enterokokid talusid lahjendatud isopropanooli kümme korda paremini. Töörühm märkis, et 2001. aastal kulus mõlemas luubi alla võetud haiglas kätesanitari ühes kuus tüüpiliselt 100 liitrit. Aastaks 2015 oli kasvanud see tuhande liitrini.

Päris elus kasutatakse pindade ja käte puhastamiseks aga tüüpiliselt 70-protsendist etanooli või isopropanooli lahust. See on tavaliselt juba piisavalt kange, et baktereid kaitsev membraan puruks rebida. Nõnda tegi töörühm päris maailmas toimuva paremaks matkimiseks katseid ka hiirtega, kelle puuride pinnad asustati esmalt nõrgemat alkoholilahust paremini või kehvemini taluvate bakteritega. Puuride 70-protsendise isopropanooliga puhastamise järel uurisid teadlased, palju leidus hiirte väljaheidetes enterokokke.

Alkoholi paremini taluvatel mikroobid oli taaskord märgatavalt paremas seisus. Teiste katsete põhjal ei saanud taandada seda tüvede aja jooksul kasvanud nakatumisvõimele. Bakterite DNA uurimisel selgus, et kümnekonna aastaga oli muutnud paljude erinevate geenivariantide esinemissagedus. Bakterite kasvanud vastupanuvõimet ei saa kirjutada seega ka paari üksiku geenimutatsiooni arvele.

Johnson hoiatab seetõttu kolleegidega, et alkoholi taluvad enterokokid võivad hakata õõnestama käte antiseptiku edulugu. Vähemalt osaliselt võib olla antiseptiku liigne kasutus olla vankomütsiini suhtes resistentsete enterokokkide leviku taga ka Ameerikas, Aasias ja Euroopas.

Uurimus ilmus ajakirjas Science Translational Medicine.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: