Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Enceladusest purskub keerukaid orgaanilisi molekule

Saturni kaaslase Enceladuse lõunapooluse piirkonnast maailmaruumi paiskuvast veest on avastatud metaanist suuremaid orgaanilise aine molekule. Teadlaste sõnul tähendab see paremaid väljavaateid elu võimalikkusele Enceladusel.

Analüüs põhineb andmetel, mille kogus kosmosesond Cassini, kui sõitis otse geisripahvakust läbi. Möödunud aastal lõpetas Cassini oma tegevuse ja sööstis Saturni atmosfääri, kuid selle kogutud ja Maale saadetud andmetest leidsid Cristopher Klein Ameerika Ühendriikide Southwesti uurimisinstituudist ja ta kolleegid nüüd märke enam kui 200 aatommassi ühikulistest orgaanilise aine molekulidest. See tähendab, et need ained on enam kui kümme korda suurema massiga kui kõige lihtsam ja kergem süsivesinik – metaan.

See tähendab aga veel sedagi, et Enceladus on ainus Päikesesüsteemi taevakeha peale Maa, kus teatakse olevat täidetud kõik eluks vajaliku keskkonna põhitingimused. Enceladuse meri asub 30–40 kilomeetri paksuse jääkatte all.

Klein ja kolleegid püüavad jääda oma järeldustes ettevaatlikuks, kuid nad ei välista ka, et orgaanilisi aineid võivad sünteesida meres elutsevad olendid.

Oma uurimistööst kirjutavad nad ajakirjas Nature.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: