Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Enceladuse siseookean laiub globaalses ulatuses  

Saturni kuu Enceladuse pinnaalune ookean on tõenäoliselt globaalse ulatusega: ükskõik millisest kohast me Enceladusele auku puurima ei hakkaks, jõuaksime ikka selle suure veekoguni. Niisugusele järeldusele on jõudnud ameerika teadlased, olles analüüsinud NASA kosmosejaama Cassini pardalt tehtud pilte.

Oma orbiidil ümber Saturni tiireldes Enceladus veidi võbeleb. Ssda võbelust saab seletada ainult sellega, et Enceladuse väline koor ujub kogu oma ulatuses vabalt taevakehasisese ookeani pinnal ja on sellega sisemisest tuumast täiesti eraldatud.

See, et Enceladuse pinna all on hiigelsuur veekogu peidus, oli juba teada, aga seni on arvatud, et see võib paikneda ka ainult Enceladuse lõunapooluse piirkonnas – seal, kust pihustub avakosmosesse võimsaid veepahvakuid, mille Cassini avastas 2006. aastal.

Peter Thomas Cornelli Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad nüüd oma uurimistööst ajakirjas Icarus. Töö ei olnud kergete killast, sest Enceladuse orbitaalne võbelemine on üsna vaevumärgatav ning kindlusele jõudmiseks, et see tuleneb tõesti globaalsest pinnaalusest ookeanist, läks tarvis aastate jagu vaatlusandmeid ja väga keerukaid arvutusi.

Uurimistöösse oli kaasatud ka maavälise elu otsimisega tegelev SETI Instituut. See ei olnud juhus, sest Enceladuse pinnaalust ookeani on hakatud pidama üheks võimalikuks paigaks Päikesesüsteemis, kus põhimõtteliselt võiks elu leiduda. Cassini mõõteriistad näitavad, et Enceladusest väljapaiskuvad veepritsmed sisaldavad lihtsamaid orgaanilisi molekule. Teadlaste sõnul viitab ookeani globaalne ulatus sellele, et ta on juba pikka aega sellisena olemas olnud, mis annab elu leidmiseks lootust juurde.

Pinnaaluseid ookeane on avastatud või oletatud mõnedelgi muudel Päikesesüsteemi kuudel, aga Enceladus ja Jupiteri kuu Europa on ainsad, kus on täheldatud vee liikumist ookeani ja taevakeha pinna vahel. Ka seda asjaolu peetakse elu soodustavaks.

Cassini on Saturni süsteemis tiirutanud juba 11 aastat ja avastanud seal palju uut ja põnevat. Hiljuti andis NASA teada, et on kavva võtnud saata uurimisjaam ka Europale.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: