Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lähitähe ümber tiirutab Jupiteri kogukas teisik

Maakerast ainult 12 valgusaasta kaugusel tiirutab ühe tähe ümber Jupiteri sugune planeet. Planeedi avastas rühm astronoome eesotsas Fabo Fengiga Inglismaalt Hertfordshire'i ülikoolist, kes kirjutavad sellest võrguvaramus ArXiv.

Tegu on meile lähima kindlalt teada oleva Jupiteri-tüüpi eksoplaneediga. Ta asub koos oma tähega lõunataevas Indiaanlase tähtkujus. Tähte tuntakse Epsilon Indi nime all, planeet on nimeks saanud Epsilon Indi Ab.

Planeedi mass on 2,7 Jupiteri massi, tiiru ümber tähe teeb ta 52,6 Maa aastaga. Sedavõrd pika tiirlemisajaga eksoplaneete on seni teada väga vähe.

Planeedi täht on läbimõõdult veerandi jagu Päikesest väiksem, aga heleduselt Päikesest väiksem tervelt kolmveerandi jagu.

Tähe ümber tiirleb peale selle Jupiteri suguse planeedi veel kaks pruuni kääbust – taevakeha, mis on planeedi kohta liiga suured, aga tähe kohta liiga väikesed.

Feng ja ta kaaslased avastasid planeedi nende muutuste järgi, mida ta oma gravitatsioonimõjuga tähe valgusesse toob.

Teadlased loodavad, et samas süsteemis leidub ka mõni Maa tüüpi planeet. Siis saaksime lähedalt uurida üht üsnagi meie oma Päikesesüsteemi moodi tähesüsteemi.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: