Hiidplaneet tiirutab erakordselt piklikul orbiidil

Foto: NASA/Victor Tangermann

Astronoomid on avastanud kummalise kauge planeedi, mis on massilt kolm korda suurem kui Jupiter ja tiirutab oma tähe ümber erakordselt piklikul ehk elliptilisel orbiidil.

Kui planeet nimega HR 5183 b asuks meie Päikesesüsteemis, siis ulatuks tema orbiidi sisemine ots Marsi ja Jupiteri vahelisse asteroidivöösse, välimine ots aga jääks kaugele Neptuuni orbiidi taha.

Pikliku orbiidiga eksoplaneete on leitud varemgi, aga ühelgi neist ei ole orbiit ulatunud tähest nii kaugele. Tavaliselt tiirlevad eksoplaneedid, vähemalt seni avastatud, väga väikese ekstsentrilisusega ehk üsnagi ringikujulisel orbiidil.

Nüüd jääb astronoomidel mõistatada, kas HR 5183 b on oma erakordse ekstsentrilisuse saavutanud juba tekkeajal või on see kujunenud mingi kosmilise vahejuhtumi tulemusel välja hiljem.

Planeet ja tema täht HR 5183 asuvad meist umbes 102 valgusaasta kaugusel Neitsi tähtkujus. Astronoomid on tähte seiranud juba üle paarikümne aasta, kuid avastasid planeedi alles nüüd, sest suurema osa ajast veedab ta oma orbiidi kaugemas osas.

Ta tiirlemisperiood ei olegi täpselt teada, kuid korra umbes 45 kuni 100 aasta jooksul tuleb ta tähele lähemale, kogub kõvasti kiirust, pöörab otsa ringi ja tuhiseb taas eemale.

Sarah Blunt Ameerika Ühendriikidest California Tehnikainstituudist ja ta kolleegid tabasid nüüd aga hetke, mil HR 5183 b Maalt vaadates oma tähe eest möödus, sest tähe valgus läks siis korraks pisut tuhmimaks.

Oma vaatlustulemustest ja neist tehtud järeldustest kirjutavad nad võrguvaramus arXiv ja peagi ka ajakirjas The Astronomical Journal.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: