Kiirelt tiirutav planeet on hävingu veerel

Foto: ESO/Warwicki Ülikool/Mark Garlick/CC BY 4.0

Astronoomid on avastanud planeedi, millel aasta vältab ainult natuke üle 18 tunni – ehk vähem kui üks päev meie maakeral, ja see planeet on hävingu äärel.

Planeet on nimeks saanud NGTS-10b, asub meist umbes tuhande valgusaasta kaugusel ja kuulub niinimetatud kuuma Jupiteri tüüpi.

Kuumad Jupiterid on enam-vähem meie Päikesesüsteemi Jupiteri-suurused gaashiiglased, mis erinevalt meie Jupiterist tiirutavad oma tähele väga lähedal. Seetõttu nad kuumad ongi ja seetõttu on nende tiirlemisperiood ehk aasta ka tihtilugu naeruväärselt lühike.

Kuid nii lühikest aastat nagu NGTS-10b-l, 18 tundi ja 24 minutit, ei ole ühelgi kuumal Jupiteril veel nähtud. Ehkki, tõe huvides tuleb öelda, et mõni Maa-tüüpi planeet tiirleb veelgi kiiremini — rekord on praegu 4 tundi ja 20 minutit.

Planeeti NGTS-10b vaatlesid Tšiilis Atacama kõrbes asuva Paranali observatooriumi automaatteleskoopide abil Inglismaa Warwicki Ülikooli astronoomid eesotsas James McCormaciga, kes kirjutavad sellest nüüd Kuningliku Astronoomiaseltsi kuukirjas.

NGTS-10b tiirleb oma tähe NGTS-10 ümber nii kiiresti sellepärast, et ta on tähele väga lähedal, ja sellist kiirust nõuab temalt Kepleri kolmas seadus. Täht on meie Päikesest läbimõõdult umbes kolmandiku võrra väiksem, planeet aga Jupiterist viiendiku võrra suurem.

Planeet tiirleb tähe pinnast ainult kaks korda kaugemal (või tuleks öelda, ainult kaks korda kõrgemal) kui on tähe enda läbimõõt. See on tegelikult lausa hädaohtlik lähedus (või madalus), sest tähe loodejõud on nii tugevad, et tõmbavad millalgi tõenäoliselt planeedi lõhki.

Teadlased loodavad, et neil õnnestub lähematel aastatel vaadelda, kuidas planeedi tiirlemisaeg veelgi lüheneb. See oleks märk tähele veelgi lähemale langemisest, mis päädiks siis vaid mõnekümne miljoni aasta pärast ka planeeditükkide kukkumisega tähte.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: