Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Naine naeratab teisiti kui mees

Foto: calleephoto/Creative Commons

Naeratab aeg-ajalt nii naisi kui ka mehi, kuid naeratuse dünaamika erineb sugude vahel märgatavalt. Seda on nüüd märganud tehisintellekt, mis suudab puhtalt näolihaste liikumise järgi ära arvata, kas naerataja on mees või naine.

Tehisintellekt on suutnud juba ennegi mehi ja naisi näo järgi eristada, aga seda liikumatute, staatiliste piltide põhjal, kuid Inglismaal asuva Bradfordi ülikooli teadlased on nüüd esimest korda õpetanud tehisintellekti just naeratuse põhjal sugudel vahet tegema.

Hassan Ugail ja ta kolleegid lasid oma masinõppeprogrammil jälgida 49 näo punkti, peamiselt suu ja silmade ümbruses. Programm vaatles, kuidas ja kui kiiresti punktide vahekaugused muutusid, kui naeratus inimese näole valgus.

Vahet tegema ei õppinud aga ainult tehismõistus, vaid ka teadlased said selgust, et naise naeratus on mehe omast laiem: suu ja huuled liiguvad märksa laiemale kui meestel.

Paljudele meist tundub ehk ka isiklike tähelepanekute põhjal, et naised naeratavad väljendusrikkamalt kui mehed, ja värske teadustöö küllap siis toetab siis neid tähelepanekuid.

Praeguseks on teadlased saavutanud, et tehisintellekt arvab naerataja soo ära 86-protsendilise täpsusega, kuid teadlaste hinnangul saab seda täpsust kergesti veelgi suurendada. Nad loodavad ka, et tulevikus võiksid masinad hakata ja puhtalt naeratuse põhjal inimese isikut tuvastama.

Praegusest uuringust kirjutavad Ugail ja kolleegid aga ajakirjas The Visual Computer.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: