Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vee liikumine nihutab põhjapoolust

Foto: NOAA/PMEL

Igaüks, kes on gloobust näinud, teab, et maakera pöörlemistelg on viltu. Kuid gloobuselt pole näha, et maakera pöörlemistelg muudab ka asendit. Seda näitavad täpsed teaduslikud mõõtmised. Nüüd selgub ameerika-saksa gravitatsioonimõõte satelliitidelt GRACE tehtud vaatlustest, et maakera telje asendi muutusi mõjutab muude tegurite seas tuntavalt ka suurte veehulkade ümberpaiknemine.

Maakera pöörlemistelje põhjapoolne ots ehk teisisõnu põhjapoolus nihkus suurema osa möödunud sajandist igal aastal umbes kümme sentimeetrit Kanada suunas. Just piki seda meridiaani, mis läbib tähtsat väliseesti keskust Torontot ja pisut lõuna pool ka Panama pealinna Panamat, kus tegutseb kurikuulus õigusabifirma Mossack Fonseca.

Liikumise põhjus arvatakse olevat maakera massi ümberjaotumine tänu maapinna jätkuvale tõusule pärast viimase jääaja jääkattest vabanemist. Kuid sajandivahetuse paiku, aastal 2000 muutus põhjapooluse liikumise suund peaaegu täisnurga võrra ja pöördus hoopis Londoni poole ehk laias laastus Greenwichi meridiaani peale, mis läbib teatavasti Greenwichi kuninglikku tähetorni. Ka pooluse liikumise kiirus kasvas umbes 17 sentimeetrini aastas.

Nüüd väidab Ameerika Ühendriikide kosmoseameti NASA teadlane Surendra Adhikari koos kolleegidega, et selle muutuse põhjuseks on suure hulga vee kadumine Indiast ka Kaspia merest ning Gröönimaa ja Antarktika liustike sulamine. See veemassi liikumine tõmbabki telje põhjapoolset otse senisest rohkem ida suunas.

Maakera pöörlemistelje ümberpaiknemist tasub täpselt teada, sest see aitab täpsustada GPS-i taolisi satelliitnavigatsiooni süsteeme. Kuid et telje liikumisi on üsna täpselt mõõdetud juba üle saja aasta, siis uue uuringu valgel võiks nüüd püüda tagantjärele välja selgitada, kuidas on selle aja jooksul ümber paiknenud suured veemassid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: