Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kõrge vererõhk võib suurendada naistel psoriaasiriski

Vererõhku tuleks regulaarselt kontrollida
Vererõhku tuleks regulaarselt kontrollida Autor/allikas: Wikimedia Commons
Kõrge vererõhuga hädas olevad naised võivad omada suuremat riski nahahaiguse psoriaasi tekkeks. Psoriaasi esinemistõenäosust suurendab ka beeta-blokaatoritena tuntud vererõhuravimite tarbimine.  

Psoriaas mõjutab umbes 3 protsendi ameeriklase elu ning on krooniline immuunsüsteemi haigus. Tõbi põhjustab nahal esinevaid punaseid paistetanud laike ning eelnevalt on seda haigust seostatud nii diabeedi, südamehaiguste kui ka depressiooniga.

Ligikaudu 78 000 naisega enam kui kümne aasta jooksul läbiviidud uuring näitas, et kõrgema vererõhuga hädas olevad naised omavad suuremat riski psoriaasi tekkeks. Enam kui kuus aastat kestnud kõrgvererõhktõbi seostus 27 protsenti kõrgema psoriaasiriskiga, võrreldes normaalsete vererõhunäitudega kaaslastega. Beeta-blokaatoritena tuntud vererõhuravimite kasutajatel oli nimetatud nahaprobleemi tekkerisk lausa 40 protsenti kõrgem. Sellised ravimid, sh nt tenormiin (atenolool) ja inderaal (propranolool) alandavad vererõhku, blokeerides kindlaid retseptoreid. Ülejäänud tüüpi vererõhuravimitel psoriaasiga seost ei leitud .

Uuringu tulemused ilmusid ajakirjas JAMA Dermatology.

Töö autorid rõhutavad, et kuigi uuring näitab seost kõrge vererõhu, ravimite ja psoriaasi vahel, ei pruugi see olla põhjuslik. On võimalik, et beeta-blokaatorid võivad mõjutada immuunsüsteemi, mis omakorda soodustab psoriaasi teket.
Kas vastav seos avaldub ka meeste korral, pole seni teada.

Ameerikas kannatab kõrge vererõhu käes iga kolmas täiskasvanu. Enne 45 eluaastat esineb kõrget vererõhku rohkem meestel kui naistel, pärast 65 eluaastat on kõrgvererõhktõbi sagedasem naiste seas.
Vererõhuravimite beeta-blokaatorite kõrval võivad psoriaasi halvendada ka teised ravimid, sh liitium, malaariavastased rohud ja interferoonid.

Loe lisa:
High blood pressure may up psoiasis risk for women (WebMD)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: WebMD

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: