Ninasprei võib tuua läbimurde Covid-19 vaktsineerimises

Hiljutine uuring näitas, kuidas nina kaudu manustatav Covid-19 vaktsiini tõhustusdoos võib luua tugeva immuunkaitse otse hingamisteedes. See tähendab, et viirus võetakse piltlikult öeldes vahele juba sissemurdmise hetkel.
Vaktsiine manustatakse praegu peamiselt lihasesse, enamasti õlavarde. Nii kutsutakse inimesel esile immuunvastus. Hingamisteede haiguste puhul, nagu Covid-19, võib aga kriitilise tähtsusega olla immuunkaitse olemasolu just nina- ja kopsupiirkonnas.
Hiljuti ajakirjas Nature Immunology avaldatud uuring näitab, kuidas lihtne viirusvalkude põhjal loodud nina kaudu manustatav n-ö tõhustusdoos võib tugevdada immuunsust hingamisteedes. See tähendab, et ninaspreid, mis sisaldavad viirusvalke, võivad olla ohutu viis viirusetõrjeks seal, kus nakkus algab.
Uuringus vaktsineeriti hiired esmalt lihasesse süstitava mRNA vaktsiiniga. Seejärel said nad nina kaudu teise annuse, mis sisaldas koroonaviiruse ogavalke, kuid mitte tugevdavaid lisaaineid ehk adjuvante.
Adjuvandid on mõeldud immuunvastuse tugevdamiseks, ent võivad põhjustada ka kõrvalmõjusid, näiteks põletikke või närvikahjustusi. Yale'i ülikooli teadlased soovisid uurida, kas tugev immuunvastus on võimalik ka ilma nendeta.
Tulemus oli töörühma hinnangul paljulubav. Ninasprei kutsus esile tugeva immuunvastuse: B-rakud suundusid lümfisõlmedest kopsudesse ja hakkasid tootma immunoglobuliin A-d (IgA). See on valk, mis organismis reageerib kehavõõra ainega, ning mis aitas tõrjuda viiruseid nina- ja kopsupiirkonnas.
See tugev reaktsioon ilmnes ainult ninasprei puhul. Kui tõhustajat manustati muul moel, näiteks teise lihasesisese süstina, ei tõusnud IgA tasemed ega aktiveerunud ka kopsude immuunrakud.
Tulemused viitavad, et tõhus nina kaudu manustatav vaktsiin ei vaja tingimata adjuvanti ja võib olla ohutum ning sobivam viis hingamisteede viirushaiguste vastu kaitsmiseks.
Uuring aitas mõista, miks tavalised lihasesisesed vaktsiinid ei suuda vältida nakatumist või viiruse edasikandmist. Nad ei tekita piisavalt tugevat kohaliku tasandi IgA-vastust. Ninasprei vaktsiinidel on aga potentsiaali, pakkudes tõhusamat esmast kaitset seal, kus viirus ründab esimesena.
Toimetaja: Sandra Saar