Sõrmed näitavad joomalembust
Inimesi on erinevaid, mõned on näiteks alkoholilembesemad kui teised. Nüüd selgub, et inimese joomalembust saab välja lugeda ka tema sõrmedest.
John Manning Walesis asuvast Swansea Ülikoolist on koos kolleegidega Poolast Łódźi Meditsiiniülikoolist välja selgitanud, et alkohoolseid jooke kalduvad ohtrasti pruukima inimesed, kelle neljas sõrm on nimetissõrmega võrreldes suhteliselt pikk.
Samasugune sõrmepikkuste suhe iseloomustab ka inimesi, kellel on looteeas olnud testosterooni suhe östrogeeni veres suhteliselt kõrge.
Ka suguhormoonide taset enne sündi on mõnes varasemas uuringus inimese hilisema alkoholitarbimisega seostatud.
Manning ja kolleegid püstitasidki nende kahe varem tuntud fakti põhjal hüpoteesi, et ka sõrmepikkuste ja joomisharjumuste vahel võiks kehtida seos, ja asusid seda kontrollima vabatahtlike üliõpilaste peal.
Uuring hõlmas 258 tudengit, neist umbes kolmandik mees- ja kaks kolmandikku naissoost. Teadlased mõõtsid osaliste sõrmepikkusi ja küsisid nende joogikommete kohta.
Oodatud seos tuligi välja. Kui neljas sõrm on nimetissõrmega võrreldes pikem kui inimestel keskmiselt, siis on suurem ka tõenäosus olla suurem napsisõber.
Selgus ka, et meeste puhul avaldus see seos tugevamalt kui naiste puhul.
Meeste juures ilmnes lisaks ka positiivne seos kehapikkuse ja kehakaalu ning joomalembuse vahel: mida suurem mees, seda rohkem joob. See seos oli siiski küll üsna nõrguke ega olnud sõltumatu sõrmepikkuste suhtest.
Veel tuli välja, et selgemini paistab rohke alkoholi tarbimise kalduvus välja just parema käe sõrmepikkustest.
Teadlased kirjutavad uuringust ajakirjas American Journal of Human Biology.
Nad leiavad, et inimeste alkoholikalduvuse mõjutegureid tuleb võimalikult hästi tunda, sest alkoholi liigtarvitus on ühiskonnas suur mure.
John Manning on sõrmepikkuste suhteid uurinud põhjalikult ka varem. Näiteks on ta leidnud nende seoseid inimeste toimetulekuga koroonaviirusnakkusega ja jalgpallurite hapnikutarbimisega.