Pausidega kõnd kulutab rohkem energiat kui pidev sammumine
Jalutada võib lihtsalt sellepärastki, et see on üks ütlemata meeldiv tegevus, aga jalutamisel on seejuures ka oma kasulik tervisetoime. Nüüd tuleb välja, et sellest, kui jalutamisse väikesi pause sisse teha, võib kasulik tervisetoime veelgi tugevneda.
Itaalia teadlased on avastanud, et lühemate juppide haaval jalutades või ka vahepause tehes trepist üles minnes kulutab keha rohkem energiat, kui läbida sama vahemaa või astuda sama arv astmeid nii-öelda ühe soojaga.
Francesco Luciano ja ta kolleegid Milano Ülikoolist panid kümme katseisikut jooksulindil kõndima või trepist üles sammuma, kandes samal ajal maski, mis mõõtis nende hapnikutarvitust. Üks liikumiskord võis kesta alates kümnest sekundist kuni nelja minutini.
Nüüd kirjutavad Luciano ja kaasautorid Londoni Kuningliku Seltsi toimetistes, et kui katseisikud tegid etteantud kõnniharjutusi jupikaupa, aeg-ajalt vahet pidades, siis kulutasid nad rohkem energiat kui kogu distantsi korraga läbides.
Teadlaste seletuse järgi on põhjus selles, et keha kulutab liikumistegevuse alustamise ajal rohkem energiat kui siis, kui paras ühtlane tempo on juba sisse töötatud.
Nad võrdlevad seda füsioloogilist ilmingut näitega mootorite maailmast, kus auto tarvitab paigalt kiirust võttes rohkem bensiini kui hiljem ühetasasel hool sõitu jätkates.
Arvutused osutasid, et pausidega kõndides või trepist käies kulutasid inimesed 20 kuni 60 protsenti rohkem energiat kui ilma pausideta kulgedes.
Nii soovitavadki teadlased, et kui inimesed soovivad kehalistest harjutustest veelgi rohkem kasu saada, siis tuleks neid sooritada pigem lühemate aktiivsuspuhangute kaupa ja pidada vahepeal pisikesi pause.