Analüüs: ketamiin võib aidata leevendada tõsist depressiooni

Hobuserahustina tuntud ketamiin võib leevendada depressiooni ja post-traumaatilise stressihäire (PTSH) sümptomeid juba päev pärast selle manustamist, selgub hiljuti ilmunud meta-analüüsist. Nõnda võiks tõusta hallutsinogeenist kasu tõsisemate haigusjuhtude ravis.
Ketamiin on sageli kuritarvitatav ja sõltuvust tekitav anesteetikum. Viimasel kümnendil on tundnud teadlased üle maailma üha rohkem huvi, kas ainet saaks kasutada ka vaimse tervise häirete, sh raskekujulise depressiooni leevendamiseks, vahendab ScienceAlert.
Samuti on uuringud viidanud, et ketamiin aitab leevendada post-traumaatilise stressihäire sümptomeid. Muu hulgas põhjustab häire minevikutraumade meenumist, depressiooni, ärevust ja traumaga seotud mälestusi esilekutsuvate tegevuste vältimist. PTSH-ga inimeste seas esineb ka suitsiidi elanikkonna keskmisest kaks korda sagedamini.
Connecticuti ülikooli teadlased kammisid läbi juba avaldatud teaduskirjanduse, et ketamiini mõju paremini hinnata. Kokku leidsid nad kuus kliinilist uuringut, milles osales kokku 259 patsienti, kelle oli diagnoositud mõõdukas kuni raske PTSH. Uuringute käigus süstiti umbes pooltele ketamiini. Teistele manustati kas vett või bensodiasepiini, millel põhineb ka laialt kasutatav rahusti Xanax.
Ketamiini saanud patsientidel vähenes PTSH sümptomite tõsidus ühe päeva kuni nädalaga neljandiku võrra. Depressioonisümptomite taandumine oli veidi tagasihoidlikum, kuid siiski märgatav. Seega kinnitavad tulemused ketamiini kiiret ja tõhusat mõju. Samas on veel ebaselge, kas ainest on kasu ka pikemaks ajaks või täiendavate annuste puhul.
Ketamiini peamist potentsiaali nähaksegi tema kiires toimes. Kui praegu kasutusel oleva PTSH ravi puhul, mis hõlmab traumakeskse teraapia kombineerimist antidepressantidega, taanduvad sümptomid tavaliselt kuu või paar pärast ravi algust, siis ketamiiniga saavutatakse samaväärne mõju päeva kuni nädalaga.
Ketamiin võib mängida eriti kriitilist rolli raskemate PTSH juhtumite puhul, kus inimesel esinevad enesetapumõtted ja kellel ei pruugi olla aega oodata, kuni traditsiooniline ravi toimima hakkab. Seega tuleks teadlaste arvates teatud juhtudel kasutada ketamiini esmase meetmena, et lõpuks oleks alles keegi, keda teraapia ja antidepressantidega ravida.
Samas ei ole kõik veel selge. Näiteks ei teata, kui tihti peaks patsientidele ketamiini süstima, et positiivne mõju säiliks. Samuti pole piisavalt andmeid, et öelda, kas ühe doosi mõju on sama, mis mitme doosi manustamisel.
Samas mahitavad teadlased ettevaatusele ja panevad lugejale südamele, et illegaalselt turult ostetud aine võib sisaldada tapvalt mürgiseid lisandeid. Kliinilisi uuringuid tehakse kontrollitud tingimustes. Eestis kasutatakse ketamiini raskekujulise depressiooni raviks.
Toimetaja: Andres Reimann