Uus psühhedeelikum päästis hiired depressioonist hallutsinatsioonideta

Antidepressiivse toimega psühhedeelikumid on seni tekitanud hallutsinatsioone.
Antidepressiivse toimega psühhedeelikumid on seni tekitanud hallutsinatsioone. Autor/allikas: Christopher Ott/Unsplash

Teadlased avastasid psühhedeelikumile sarnase aine, mis aitab hiiri depressiooni vastu hallutsinatsioonideta.

Molekul,  mille nimi on AAZ-A-154, toimib ajus samadel serotoniini retseptoritel nagu psühhedeelikumid, nagu näiteks LSD, ja psühhoosivastased ravimid. Molekul soodustab närvide kasvu ja avaldab närilistele kasulikku antidepressiivset mõju ka nädalaid pärast ühekordset annust, kirjutab Sciencealert.

Teadlased ütlesid, et ravi on võrreldav kiireloomuliselt toimiva ketamiiniga, mis on samuti viimasel ajal samuti esile kerkinud kui potentsiaalne ravim depressiooni, narkootikumide tarvituse ja posttraumaatilise stressihäire (PTSD) raviks.

Mõned psühhedeelsed ravimid, mille ravitoimet alles uuritakse, nagu näiteks psilotsübiin (niinimetatud "maagiliste seente" toimeaine), tekitavad samas korrapäraseid hallutsinatsioone. See tähendab, et neid peaks ravina kasutama ainult ekspertide juhendamisel ja järelevalve all.

Ohutu alternatiivi leidmine ilma hallutsinatsioonideta oleks kliiniliselt ülimalt kasulik. Asi on aga selles, et me ei tea veel, kuivõrd on see hallutsinogeenne toime aju ümber korraldamiseks vajalik.

Teadlaste sõnul on AAZ-A-154 alles teine hallutsioonideta ravim, mille nad on leidnud, mille toime on sarnane psühhhedeelsete ravimitele.

Teise ühendi, TBG, töötasid mõned uuringu autoritest välja juba eelmisel aastal. Kuigi see suurendas hiirte neuronite hargnemist sarnaselt LSD, MDMA ja DMT-ga, näib siiski, et AAZ-A-154 antidepressiivne toime võib elusloomadel olla tugevam ja püsivam.

Sciencealert kirjutab, et võrreldes olemasolevate psühhedeelikumidega, oleks ravim, mida inimesed saaksid koju kaasa võtta ja järelevalveta ise tarvitada, palju turvalisem ja praktilisem alternatiiv. Seetõttu tunduvad ka TBG ja AAZ-A-154 paljutõetavad.

Ühendeid on siiamaani katsetatud vaid hiirte peal, mistõttu ei oska teadlased veel täpselt öelda, kuidas nad erinevad paljudest teistest sarnase ülesehitusega psühhedeelikumidest, mida inimesed manustavad.

Enne kui isegi kaaluda AAZ-A-154 ja TBG ühendite katsetamist inimestel, on vaja kordades rohkem uuringuid nii molekulaarsel kui ka rakutasemel, et ühendite toimemehhanisme paremini mõista.

Toimetaja: Johannes Voltri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: