Tuntud antidepressant ohustab kalu
Kui inimesed on masenduses, siis kalad hukkuvad. Sellise põhjusliku seose võime tuletada Austraalia teadlaste hiljuti valminud uuringu põhjal.
Giovanni Polverino Perthis asuvast Lääne-Austraalia Ülikoolist ja ta kolleegid väidavad, et depressiooniravimi Prozac toimeaine fluoksetiiniga saastunud vees muutub kalade käitumine.
Teadlased panid tähele, et kalad hakkavad selle ravimaine mõjul käituma rohkem ühtemoodi, erinevusi jääb kalade seas vähemaks. Käitumise üheülbastumine võib aga mõnel puhul kalapopulatsioonile ka ohtlikuks saada.
Prozac on maailmas üks enam välja kirjutatavaid ravimeid masenduse ehk depressiooni, aga ka sundmõtete ehk obsessiiv-kompulsiivse häire vastu. Veel leiab see kasutamist ka söömis- ja paanikahäire raviks.
Mida rohkem aga ravimit tarbitakse, seda rohkem seda ka patsientide kehast lagunemata kujul väljub ja reoveega loodusse jõuab. Fluoksetiini, Prozaci toimeainet on leitud paljudest veekogudest üle maailma, ja isegi joogiveest.
Ravimeid aga tehaksegi meelega just selliseid, et neil oleks märgatav toime ka väikese doosi juures. Nii mõjutavadki ravimained ka saastena veeorganisme juba väikeseski kontsentratsioonis.
Melbourne'is Monashi Ülikoolis tehtud katsetes kasvatati kalu fluoksetiiniga saastatud vees mitu põlvkonda.
Otseselt kalad saaste tõttu neis katseis hukka ei saanud, kuid Polverino ja kaasautorid kirjutavad Kuningliku Seltsi toimetistes, et saaste toimel vähenenud käitumuslik mitmekesisus võiks kaladele põhimõtteliselt ohtlikuks osutuda küll.
Kui näiteks kõik kalad juhtuvad mõnes keerulises olukorras tegema ühesuguse vale valiku, siis võib halvemal juhul kõigi elu ohtu sattuda.
Mitmekesise käitumise korral võivad mõned kalad ka teistsuguse ja õnnelikuma valiku teha ning populatsioon tervikuna tuleb katsumusest paremini läbi.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa