Uuring: isegi pillav veganidieet hoiab planeeti lihatoidust rohkem
Üha enam räägitakse, kuidas tarbitav toit mõjutab keskkonda ja loodust. Arutatud on sellegi üle, kui palju kasulikum on eelistada taimset toitu loomsele.
Oxfordi Ülikooli teadlased uurisid nüüd 55 000 inimese toitumisandmeid. Nad sidusid söödud ja joodud kogused viie põhikategooriaga: kasvuhoonegaaside heide, maakasutus, veekasutus, veereostus ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemine.
Toitumisandmed pärinevad suurest vähi ja toitumise uuringust, mis on jälginud samu inimesi rohkem kui kaks aastakümmet. Uuringus osalejad märkisid aasta jooksul üles kõik, mida nad sõid ja jõid. Teadlased liigitasid osalejad seejärel kuude erinevasse rühma: vegan, taimetoitlane, kalasööja ning madala, keskmise ja kõrge lihatarbimisega sööja.
Seejärel seostasid teadlased toitumisaruanded andmestikuga, mis sisaldasid teavet 57 000 toidu keskkonnamõju kohta. Andmestik arvestas ka seda, kus on toit kasvatatud. Näiteks on Hispaanias kasvuhoones kasvatatud porganditel teistsugune mõju kui Ühendkuningriigis põllu peal kasvatatud porganditel. Varasemates uuringutes on aga eeldatud, et kõigil ühe kategooria toitudel on samasugune keskkonnamõju.
Lisades uuringusse rohkem üksikasju, suutsid teadlased suurema kindlusega näidata, kuidas erinevatel toitumistel on erinev keskkonnamõju. Teadlased leidsid, et ka kõige vähem jätkusuutlik veganidieet on keskkonnasõbralikum kui kõige säästlikum lihasööja dieet.
Uuringust selgus, et loomseid toiduaineid sisaldav toitumine on tunduvalt suurema keskkonnamõjuga kui taimne. Liha- ja piimatoodete keskkonnamõju on kuni 100 korda suurem kui taimsel toidul. Seda seetõttu, et liha kasvatamiseks on vaja rohkem maad, mis tähendab rohkem metsade hävitamist ja vähem süsinikku puudes. Samuti tuleb kasutada väetisi, et toita loomi ja taimi.
Kuigi lihasöömine ei tee keskkonnale head, leidsid teadlased, et kui tarbitavaid koguseid vähendada, on see juba samm edasi. See on oluline, sest näitab, et inimesed ei pea olema taimetoitlased, et muutust tuua. Keskkonnaeesmärkide saavutamiseks soovitatakse liha tarbimist vähendada 30-35 protsenti.
Järeldused on teadlaste sõnul olulised seetõttu, et toidusüsteem põhjustab hinnanguliselt umbes 30 protsenti ülemaailmsest kasvuhoonegaaside heitmest, 70 protsenti maailma mageveekasutusest ja 78 protsenti mageveereostusest.
Teadlased loodavad, et nende uuringu tulemused julgustavad poliitikakujundajaid tegutsema ja inimesi tegema jätkusuutlikumaid valikuid.