Taimetoitlus tõstab reieluukaela murru ohtu

Foto: Thomas Cizauskas/Creative Commons

Taimetoitlastest naisi varitseb suurem reieluukaela murru oht kui neid sookaaslasi, kes aeg-ajalt ka liha söövad. Nii selgub laiapõhjalisest Briti uuringust.

James Webster Leedsi Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas BMC Medicine, et põhjuseks võib olla taimetoidu tihtilugu lihatoidust vähesem valgusisaldus. Valgust on aga abi lihaste kasvatamisel, mis võivad ka luumurru eest kaitsta.

Samuti võib teadlaste hinnangul jääda taimses toidus vajaka luid tugevdavatest mineraalidest ja vitamiinidest nagu kaltsium ja B12.

Webster ja ta kaaslased ammutasid andmeid suurest käimasolevast uuringust, milles on juba paarikümne aasta jooksul jälgitud enam kui 26 000 ühendkuningriiklasest naise tervist. Uuringu algul jäi naiste vanus vahemikku 35 kuni 69 eluaastat.

Uuringu jooksul on reieluukael murdunud või mõranenud enam kui 800 naisel ehk umbes kolmel protsendil vaatlusaluseist. Vegetaarlaste ja veganite seas on sedasorti vigastusi esinenud aga kolmandiku võrra suurema tõenäosusega kui loomsema toidu tarbijail.

Seejuures ei tundu olevat vahet, kas see loomsem toit sisaldab ainult kala, piimaasaadusi ja mune või hõlmab igasugust liha.

Vegetaarlased, kes ei söö ei liha ega kala, ja veganid, kes, ei söö üldse midagi loomset, arvati selles uuringus siiski ühte rühma.

Uuringu puuduseks on seegi, et osaliste toitumisküsitlused on tehtud ainult uuringu algul, nii et edasisi võimalikke toitumisstiili muutusi ei ole arvesse võetud.

Autorid tõdevad, et vaja on veelgi täpsemaid uuringuid, mis võiksid hõlmata ka mehi ja mitteeurooplasi.

Reieluukaela murd on raske trauma, mis tekib enamasti kukkumise tagajärjel. Selle oht kavab just vanemas eas inimestel, seejuures naistel rohkem kui meestel.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: