Sõbrad võivad mõjutada rikkaks saamist
Olete mõelnud, kuidas mõni inimene murrab vaesusest välja, teine mitte? Selgub, et eeldus selleks saab paika juba lapsepõlves. See sõltub paljuski sellest, millises kogukonnas lapsed kasvavad ja kes on nende sõbrad.
Kasvamine kogukonnas, kus omavahel suhtlevad nii madala kui ka kõrge sotsiaalmajandusliku staatusega inimesed, võib parandada laste võimalusi oma tulevase majandusliku heaolu suurendamiseks.
Seni on arvatud, et inimese sotsiaalne võrgustik mõjutab teda erinevates eluvaldkondades. Seda nii majanduse, tervishoiu kui ka hariduse vallas. Sotsiaalse kapitali mõõtmine on osutunud siiski keeruliseks, sest olemasolevad uuringud keskenduvad suhteliselt väikestele andmekogumitele, mis hõlmavad ainult üksikuid kogukondi.
Nüüd kasutasid teadlased andmete kogumiseks sotsiaalmeediavõrgustikku. Täpsemalt uurisid USA teadlased 70 miljoni inimese sõprussuhteid sotsiaalmeediakanalis Facebook. Uuritud inimeste vanus jäi 25-44 aasta vahele. Teadlased tegid kasutajate elukohaandmete, kooli, mediaansissetuleku ja kasutatud telefonimudeli põhjal kindlaks, milline on inimese sotsiaalmajanduslik elujärg.
Hästi lihtsustatult öeldes selgus, et kui vaesemad inimesed suhtlevad jõukamate inimestega, liiguvad ka vaesemad varaklassis ülespoole. Ehk siis, kui madala sotsiaalmajandusliku staatusega lapsed kasvaksid üles piirkondades, kus inimesed suhtlevad omavahel sõltumata oma majanduslikust taustast, oleksid nende sissetulekud täiskasvanueas viiendiku võrra kõrgemad.
Teadlaste sulest ilmus ka teine artikkel, kus nad püüdsid mõista, mis inimeste suhted erinevatel tasanditel kindlaks määrab. Olulist rolli mängib piirkond, kus elatakse. Näiteks, millised on kaaslased, kellega laps koolis kokku puutub. Teisalt mängib rolli ka üldisemalt sõprade leidmine. Ehk mil määral inimesed sõbrustavad inimestega, kes on neist erinevas sotsiaalmajanduslikus rühmas.
Autorite sõnul on umbes pool USA sotsiaalsest lõhest seotud sellega, et loomulik kokkupuude erinevast sotsiaalmajanduslikest rühmadest inimestega puudub. Teadlased soovitavad sellele mõelda, et inimeste tutvumisringkonda muuta.
Sama on soovitanud linnapildi ja koolisüsteemi kujundamisel mõelda Eesti rahvastikuteadlased. Mida suurem on erineva sissetulekuga inimeste ruumiline eraldatus, seda suuremaks ähvardab käriseda lõhe nende sissetulekutes.