Süsihappegaasi langus tõi saurustele korraks külmemat kliimat
Ligikaudu 133 miljonit aastat tagasi, kui maailma valitsesid veel dinosaurused, läks kliima ühtäkki mitmesajaks tuhandeks aastaks jahedamaks. Nüüd on teadlased saanud tõendust, et põhjuseks oli süsihappegaasi vähenemine atmosfääris.
Liyenne Cavalheiro Itaaliast Milano Ülikoolist, Thomas Wagner Šotimaalt Edinburghist Heriot-Watti Ülikoolist ja nende kolleegid kogusid kokku selle niinimetatud Weisserti sündmusega seonduva geoloogilise andmestiku ja sisestasid selle oma arvutimudelisse.
Tähtsal kohal olid seejuures Antarktise rannikumere põhja alt välja puuritud settekivimeid, milles teadlased mõõtsid süsinikuisitoopide suhteid.
Praegune külm ja sügav meri oli uuritava ajavahemiku paiku hoopis madalam ja soojem.
Cavalheiro, Wagner ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Communications, et merepinna temperatuur langes Weisserti sündmuse ajal kolm-neli kraadi.
Seda põhjustas atmosfääri süsihappegaasi sisalduse umbes 40-protsendine langus. Tõenäoliselt tekkis selleks ajaks maakera polaaraladele ka püsiv jääkate.
Weisserti sündmus kujutas endast aga vaid ajutist vaheaega kriidiajastu üldiselt üsna soojas kliimas, kus muidu ka polaaraladel haljendasid metsad.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa