Marsi pinna all ei tarvitsegi järvi olla

Foto: UAESA/MBRSC/LASP/EMM-EXI

Marsi lõunapooluse lähedalt hiljuti avastatud maaalused järved ei tarvitsegi tegelikult järved olla.

Ameerika teadlased väidavad nüüd, et tegu võib olla hoopis näiteks metalle sisaldavate mineraalide või savi pinnaaluste lademetega.

Euroopa Kosmoseagentuuri orbiteri Mars Express pardal oleva radarseadme MARSIS abil leitud maaaluseid moodustisi on seni tõlgendatud ülisoolase vee kogudena.

Carver Bierson Arizona Osariigiülikoolist Tempees, Nathaniel Putzig Planeediteaduse Instituudist Colorado osariigis Lakewoodis ja nende kolleegid kirjutavad ajakirjas Geophysical Research Letters, et metalli sisaldavad mineraalid või savi võiksid anda samasuguse signaali kui soolane vesi.

Vee puhul tekiks radarilainete tugev peegeldus vee ja pinnaseaine piirpinnal esinevast järsust dielektrilise läbitavuse kontrastist. Metalli sisaldavad mineraalid või savi tekitaksid aga piirpinnal tugeva kontrasti elektrijuhtivuses.

Üks võimalik materjal, mis elektrijuhtivuskontrasti abil signaali looks, on siiski ka soolane jää ehk vesi mitte vedelas, vaid külmunud olekus.

Biersonit ja Putzigit ajendaski alternatiivseid seletusi otsima kahtlus, et lõunapooluste lähistel võib vedela vee leidumiseks olla liiga külm, isegi juhul kui see vesi on väga soolane.

Vedela vee olemasolu on senituntud eluvormidele ülitähtis, mistõttu kinnitus selle leidumisest Marsil maaaluste järvedena oleks põnev nii teadlastele kui ka laiemale üldsusele.

Ometi tuleb teaduses säilitada ka külma rahu ja kainet meelt ning hoolega otsida ja tasakaalukalt arvesse võtta ka teisi võimalikke seletusi, mis alati nii põnevad ei tundu.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: