Marssi jälitav asteroid võib olla meie Kuu tükk

Marsi lähistel tiirutav asteroid ja meie planeedi kaaslane Kuu võivad värske teadusuuringu järgi olla koostiselt väga sarnased.

Teadlaste sõnul võib arvata, et ammuse kosmilise kokkupõrke tagajärjel on väike Kuu tükk Marsi juurde paiskunud. Nüüd on sellest Kuu tükist saanud Marsi jaoks niinimetatud troojalane ehk asteroid, mis tiirutab ümber Päikese Marsiga ühel ja samal orbiidil, kuid punasest planeedist 60 kraadi tagapool.

Marsil on troojalasi veel, nii ees- kui ka tagapool liikujaid, aga suurem osa neist on koostiselt Marsi enda moodi, tõenäoliselt siis kunagistes kokkupõrgetes Marsi küljest ilmaruumi löödud.

Apostolos Christou Põhja-Iirimaalt Armagh' observatooriumist ja ta kolleegid kirjutavad võrguvaramusse arXiv üles pandud eelretsenseerimata artiklis, et asteroidi pinnalt saabuva valguse spektrijoontes paistvad keemilisele koostisele viitavad märgid võimaldavad asteroidi päritolu mõistatada mitut moodi.

Võib-olla pärineb ta siiski samuti Marsilt nagu ta lähemad naabrid, võib-olla hoopis Marsi ja Jupiteri vahelisest asteroidivööst, aga võib ka tõepoolest olla, et see kilomeetrise läbimõõduga troojalane on saabunud meie Kuu pealt.

Christou ja ta kaaslased arvutasid välja, et niisuguse kamaka Kuu pealt Marsi juurde lennutamiseks pidi Kuud tabama 125 kilomeetrine asteroid, mis pidi jätma Kuu pinnale tuhande kilomeetrise kraatri.

Et Kuu peal leidub mõni suuremgi kraater, siis peavad nad seda stsenaariumi täiesti võimalikuks. Kuid ilma edasiste uuringuteta seda muidugi veel kindlalt väita ei saa.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: