NASA-l õnnestus edukalt Marsil helikopterit lennutada

{{1618832580000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/Reuters/NASA/JPL-Caltech/ASU

Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuur NASA teatas esmaspäeval, et punasel planeedil õnnetus edukalt õhku tõusta ja maanduda tillukesel helikopteril Ingenuity.

Teadaolevalt on tegu on esimese korraga kosmoselennunduse ajaloos, kui teisel planeedil on lennanud kontrollitult inimeste valmistatud õhusõiduk. Katse käigus tõusis droon umbes kolme meetri kõrgusele, pööras end ringi ja maandus.

Võrreldes Maaga on Marsil helikopterite ja teiste lendavate objektide õhku tõusmine oluliselt raskem. Punase planeedi atmosfääri tihedus on Maa omast ligi sada korda hõredam. Gravitatsioonijõust võitu saamiseks pidid pöörlema Ingenuity tiivikud seetõttu äärmiselt kiiresti - enam kui 2500 pööret minutis ehk ligi kaheksa korda kiiremini kui Maal. Ühtlasi kasutati drooni valmistamiseks ülikergeid materjale.

NASA helikopteri Ingenuity vari planeedi pinnal. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/NASA/JPL-Caltech/ASU

Helikopter laskus kulguri Perseverance pardal Marsile veebruaris, misjärel langetasid teadlased Ingenuity Jezero kraatris planeedi pinnale. Peale esmaspäevast edukalt lõppenud katset plaanitakse teha drooniga veel neli lendu. Neist igaüks viib Ingenuity kulgurist varasemast kaugemale.

NASA teadlased loodavad, et edukad katsetused sillutavad teed teiste planeedi ulatuslikumaks kaardistamiseks ja uurimiseks.

NASA helikopteri Ingenuity tehtud foto. Autor/allikas: SCANPIX/EP/JPL-Caltech/ASU

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: