Hiina Marsi-sond tegi punasest planeedist uued panoraamfotod

Tianwen-1 tehtud panoraamfoto Marsist.
Tianwen-1 tehtud panoraamfoto Marsist. Autor/allikas: CNSA

Hiina sond Tianwen-1 tegi Marsist kaks uut panoraamfotot. Sond pildistas Marsi Päikesest eemale suunatud külge, mistõttu paistab planeet neil vaid punasetriibulise sirbina.

Hiina Marsi-sond Tianwen-1 on nüüdseks punase planeedi orbiidil tiirelnud pea kaks kuud ja valmistanud oma kulgurit ette maisse kavandatud maandumiseks. Sond pole terve selle aja aga tühja passinud, vaid uudistanud planeedi pinda, liikunud sellele lähemale ja kaardistanud kulgurile valitud maandumispaika. Lisaks saatis sond Maale mõned uued fotod meie naaberplaneedist, vahendab ScienceAlert.

Kosmoselaev tegi 16. ja 18. märtsil oma keskmise lahutusvõimega kaamera abil kaks panoraamfotot marsisirbist. Pildid on tehtud umbes 11 000 kilomeetri kaugusel Marsi pinnast viimase tagumisel küljel, mis tähendab, et Päike jääb fotol Marsi taha peitu.

Sellelt kauguselt vaadates on fotol näha nii erinevad pinnavormid kui ka pinna erinevad värvitriibud. Samuti paistab pildilt Marsi õrn hägus piirjoon ehk punase planeedi õhuke tolmune atmosfäär.

Tianwen-1 tehtud panoraamfoto Marsist. Autor/allikas: CNSA

Ehkki inimkond on saatnud Marsile rohkem tehiskaaslasi kui ühelegi teisele Päikesesüsteemi planeedile, ei tea me punasest planeedist endiselt paljut. Uusi avastusi võib oodata aga pidevalt, sest hetkeseisuga tiirleb Marsi ümber kaheksa satelliiti ning selle pinnal vurab kaks kulgurit ja seisab üks maandur.

Tianwen-1 täiendab seda nimekirja peagi, sest kannab endas samuti maandurit ja kulgurit, mis on plaanis maandada Utopia kraatris Marsi põhjapoolkeral. Kraatri põhjas laiub suur Utopia Planitia laavatasandik, mille pinna alt on leitud hulganisti jääd. Teadlased oletavad, et enne, kui Mars oma vedela pinnavee kaotas, laius seal ookean.

Hiina kosmoseagentuur loodab Utopia piirkonda uurides saada paremat aimu Marsi mõistatuslikust ajaloost. Maandumiskuupäev pole veel paigas, kuid esialgu on see plaanitud mai keskpaika. Kui kulgur alla saadetakse, jätkab orbiiter planeedi ümber tiirutamist, tehes kaugvaatlusi ja vahendades Maa ja Marsi vahel infot.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: