Marsi vesi imbus kivisse
Kauges minevikus oli Marsil rohkesti vett, nüüd enam mitte. Kuhu vesi sai? Enamasti kujutatakse ette, et vesi haihtus ilmaruumi, kuid nüüd väidab rühm teadlasi, et suur osa Marsi kunagist vett võis hoopis imenduda kivimitesse.
Ülemöödunud sajandil arvasid astronoomid nägevat läbi teleskoopide Marsil kanaleid, mis osutusid eksikujutelmaks, kuid nüüd ollakse kindlad, et iidseid jõesänge ja mererandu leidub punasel planeedil tõesti.
Vesi, mis jõgedes voolas ja meres lainetas, on ajapikku kadunud; vett leidub mõnevõrra vaid jää kujul pooluste lähistel ja pinna all. Laialt levinud teooria järgi on suurem osa veest auranud kosmosse.
Eva Scheller Ameerika Ühendriikides Pasadenas asuvast California Tehnikainstituudist ja ta kolleegid on nüüd värske pilguga analüüsinud Marsi ümber tiirutavate tehiskaaslaste kogutud andmeid ja Marsilt pärit ning meteoorkehana Maale saabunud kivitükkide koostist.
Andmete põhjal on nad koostanud arvutimudeli, mis näitab, et Marsi ajaloo esimese kahe aastamiljardi jooksul läks umbes kolmandik planeedi veevarudest mineraalainete koosseisu.
Sedamööda, kuidas pinnakivimid murenesid, sidusid nad endaga atmosfäärivee molekule.
Scheller ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Science, et vee kividesse minek on Marsil olnud vähemalt sama oluline ilming kui selle lahkumine kosmosse.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro
Allikas: Vikerraadio