Skisofreenia tõstab enesetapuriski kümneid kordi

CAMHi teadlased loodavad, et nüüd, kus peamised riskirühmad on teada, saab viimastele rohkem tähelepanu pöörates halvimat ennetada.
CAMHi teadlased loodavad, et nüüd, kus peamised riskirühmad on teada, saab viimastele rohkem tähelepanu pöörates halvimat ennetada. Autor/allikas: Florian Rieder/Unsplash

Skisofreeniaspektri diagnoosiga inimesed võivad enesetapu teha elanikkonna keskmisest 170 korda tõenäolisemalt, selgub Kanada sõltuvuste ja vaimse tervise keskuse (CAMH) teadlaste uuringust.

Kanada CAMHi teadlased jälgisid 20 aasta jooksul rohkem kui 75 000-t esimest korda skisofreeniaspektri häire diagnoosi (SSD) saanud patsienti. Iga patsiendi kohta koguti andmeid umbes 10 aastat. Ehkki uuringus vaadeldi ainult ühe riigi elanikke, on uuring suurim omataoline.

Nii leidsid uurijad mitu tegurit, mis ennustasid patsiendi võimalikku enesetappu. Tõenäolisemalt võivad endalt elu võtta inimesed, kes olid saanud SSD diagnoosi vähem kui viis aastat tagasi. Samuti varitseb enesetapuoht inimesi, kellel esines meeleoluhäireid või kes olid olnud haiglas juba enne diagnoosi saamist. Lisaks võivad enesetapu teed minna inimesed, kes on diagnoosi saanud vanemas eas.

CAMHi teadlased loodavad, et nüüd, kus peamised riskirühmad on teada, saab viimastele rohkem tähelepanu pöörates halvimat ennetada. Nad pakuvad välja ka võimalikke ennetusmeetmeid. Näiteks võiks esmakordset psühhoosi kogenud inimeste tugiprogrammidesse ja -rühmadesse lubada ka nooremaid inimesi. Samuti soovitavad nad pikendada esmakordsele psühoosile järgevat taastusravi.

Edaspidi plaanivad teadlased uurida enesetapumõtetega skisofreeniahaigete igapäevaseid kogemusi, et mõista paremini haigete käitumist .

Uuring ilmus ajakirjas Schizophrenia Research.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: