Uuring: Põhja-Jäämeri jääb sajandi keskpaigaks suviti jääta

Foto: Willian Justen de Vasconcellos/Unsplash

Põhja-Jäämeri hakkab tõenäoliselt olema suviti jäävaba juba enne aastat 2050, vähemalt ajutiselt. Nii võib väita 21 maailma teadusasutuse teadlaste ühisuuringu põhjal.

Teadlased eesotsas Dirk Notziga Saksamaalt Hamburgi Ülikoolist analüüsisid 40 kliimamudeli tulemusi.

Nad püüdsid prognoosida Põhja-Jäämere jääkatte tulevikku muu hulgas sellise arengustsenaariumi põhjal, kus süsihappegaasi emissioon on kõrge ja kliimakaitsemeetmed nigelad.

Sellisel juhul kaob nende sõnul suvine jääkate, nagu arvata võibki, peatselt.

Teisalt aga tundub uuringu põhjal, et isegi kui süsihappegaasi atmosfääripaiskamist järsult pidurdada, hakkab jäävabu suvesid ikka aeg-ajalt ette tulema, ja juba enne sajandi keskpaika.

Selline tulemus tuli teadlastele enestelegi üllatuseks.

Praegu ümbritseb põhjapoolust jää aasta ringi. Igal suvel jääkatte pindala kahaneb ja talvel jälle kasvab, aga üldkokkuvõttes on viimastel aastakümnetel jääd vähemaks jäänud.

Sel on mõju Arktika ökosüsteemile, aga ringiga ka kliimale endale: jääkarude ja hüljeste elu- ja jahipaiku jääb vähemaks, jäävaba vesi aga soojeneb päikesekiirte käes rohkem kui jää.

Oma uuringust ja selle tulemustest kirjutavad Notz ja kaasautorid lähemalt ajakirjas Geophysical Research Letters.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: