Uuring: vanad metsad talletavad arvatust märksa enam süsinikku

Puude süsinikusisaldust on tõenäoliselt alahinnatud nii Ühendkuningriigis kui ka laiemalt üle Euroopa.
Puude süsinikusisaldust on tõenäoliselt alahinnatud nii Ühendkuningriigis kui ka laiemalt üle Euroopa. Autor/allikas: Mirjam Mäekivi/ERR

Ühendkuningriigi metsade põhjal valminud uuringus selgus, et sealsed metsad talletavad varem arvatust ligi 75 protsenti enam süsinikku, eriti suurt vahet nähti vanemate puude puhul. Uuring osutab, et kaitse-eesmärke tuleb pikas plaanis ümber mõtestada.

Teadlasrühm uudistas Oxfordshire'is asuva Wytham Woodi metsa katselapil 815 puud. Laserskanneerimine võimaldas koostada igast puust eraldi mudeli ja arvutada täpselt selle ruumala, vahendab BBC News.

Ghenti Ülikooli teaduri Kim Caldersi sõnul leidis töörühm uuritud puudest märkimisväärselt rohkem süsinikku. Täpsemalt selgus, et puude biomass hektari kohta oli eeldatust 77 protsenti suurem – 230 tonni asemel 410 tonni. Sellest ligikaudu poole moodustab süsiniku mass. Ühtlasi näitab uuring, et süsiniku sidumisel mängivad eriti olulist rolli just küpsed puud.

Täpemalt osutus, et laialt kasutatavad mudelid ennustavad küllaltki hästi kuni poolemeetrise läbimõõduga puudes leiduvat süsiniku hulka. Vanemate puude struktuur on aga keerukam, sõltudes veel täiendavalt kasvukohast ja liigist.

Enne 3D-skanneerimistehnikate kättesaadavaks muutumist tuli puu selle kaalumiseks maha võtta. Uues uuringus kaardistasid teadlased puudest aga laseriskanneriga ja koostasid selle põhjal oma mudeli. Selle põhjal arvutasid nad välja, kui palju oli süsinikku iga puu tüvesse ja okstesse talletunud. Arvutus näitaski, et Ühendkuningriigi metsade mass on umbes kaks korda nii palju kui varasemate arvutuste põhjal eeldati.

Hindamatu väärtus?

Wytham Woodi mets on maailmas üks uuritumaid. Tegu on Ühendkuningriigis tavalise heitlehelise metsaga – see tähendab, et ala põhjal tehtud mõõtmised annavad õige hinnangu kogu riigi metsade süsinikusisaldusele.

Kui näiteks Ühendkuningriigi metsadesse talletatud süsinik õigesti välja arvutada, aitaks tulemus teha riigis informeeritumaid metsamajandamise otsuseid. Samuti rõhutab see, kuivõrd kulukaks kujuneb keskkonnale selle metsamaa kaotus.

Kaldersi sõnul on puude süsinikusisaldust alahinnatud tõenäoliselt nii Ühendkuningriigis kui ka laiemalt üle Euroopa. 

Terved metsad on olulised mitmel põhjusel. Need on ühtaegu olulised ökosüsteemid ja eemaldavad samas atmosfäärist planeeti soojendavat süsihappegaasi. Mat Disney sõnul näitab uus leid, et iga ruutkilomeetri kaotatud metsamaaga läheb potentsiaalselt kaotsi ka arvatust peaaegu kaks korda rohkem süsinikuneelamise võimekust.

Tema sõnul on leid väga oluline looduskaitsjatele. Puude kaitsmise mõju kliimamuutusele tuleb Disney sõnul nüüd üle vaadata. Samuti tähendab küpsete metsade keerukas struktuur tema sõnul, et pelgalt neid uute istikutega asendades mets samasugust otstarvet ei täida. 

Disney sõnul on suurte küpsete puude väärtust peaaegu võimatu välja arvutada. Seda väärtust ei tohiks ühegi hinna eest kaotada – vahet pole, kui palju uusi puid kellelgi on plaanis istutada.

Uurimus ilmus ajakirjas Ecological Solutions and Evidence.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: