Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jäämere jääkate on aastakümnete nigelaim

Teadlased Jäämerel.
Teadlased Jäämerel. Autor/allikas: Reuters/Scanpix
Põhja-Jäämerel on praegu vähem jääd kui kunagi varem alates neist aegadest, kui satelliitidelt jääkatte ulatust mõõtma hakati, see tähendab aastast 1979. Nii väidab Ameerika Ühendriikide riiklik jää ja lume andmekeskus.

Üleeilse ehk pühapäevase seisuga oli Jäämerel jääd ainult 4,1 miljonit ruutkilomeetrit, mis tähendab, et jääga oli kaetud umbes veerand selle mere kogupindalast. Varasematel aastatel on mõnikord suviti ka ligi pool Jäämerd jää alla jäänud. Talviti külmub Põhja-Jäämeri enam-vähem täielikult, ehkki ka talvise jääpinna maksimum on viimase kolmekümne aastaga näidanud langustrendi, vahendas Vikerraadio "Teadusuudis".

Eelmine satelliidilt mõõdetud suvise jäänappuse rekord oli aastal 2007, 18. septembril, aga praegu on jääd veel umbes 70 000 ruutkilomeetri jagu vähem kui siis oli. Ehk piltlikult võrreldes umbes kahe Eesti jagu vähem. Aga et tavaliselt jõuab aastane jäämiinimum kätte umbes septembri keskel või lõpus, siis võib juhtuda, et vahe eelmise rekordiga tuleb suurem.

Seda näitavad siis värsked mõõteandmed. Ons need andmed ohtliku kliimamuutuse märk või pole siiski veel suuremaks muretsemiseks põhjust, see on juba tõlgendamise ja analüüsi teema.

Vaata veel: Arctic Sea Ice Reaches Lowest Extent Ever Recorded (Science Daily)
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: