Suur palgalõhe kahaneb Eestis järk-järgult

Foto: Urmas Luik/Eesti Meedia/SCANPIX

Palgalõhe on Eestis hakanud kahanema, kuid ametikohtade ja valdkondade võrdluses on töötasu erinevus endiselt suur.

Sooline palgalõhe on aastate jooksul järk-järgult kahanenud. Naistöötajate brutotunnitasu oli 2007. aastal 27,6 protsenti madalam kui meestel, kuid 2018. aastaks oli sama näitaja langenud 18,7 protsendini. Võrreldes teiste Euroopa riikidega on Eestis sooline palgalõhe endiselt suur.

Soolist palgalõhet uurinud Tallinna Ülikooli sotsioloog Triin Roosalu sõnul ei pea paika müüt, et naised töötavad vähem ja seetõttu on neil ka palk väiksem. "Kui tugineme sellele, et teame mitte ainult inimeste praegust palgataset, vaid teame, palju ta on viimase viie aasta jooksul tööturul osalenud, seoses laste ja haigusega, siis saame näidata, et meeste ja naiste puhul tööga seotus, või see aspekt, kui palju nad oma ajast annavad tööle, ei ole nii erinev." Roosalu lisas, et niisugused tuntud seletused ei ole väga head ütlemaks, et las ollagi naistel väiksem palgatase.

Eestis on märkimisväärsed palga erinevused ametikohtade ja valdkondade võrdluses. Ühtlasi kipuvad naised ja mehed koonduma eri ametikohtadele ja valdkondadesse. 2014. aasta andmete najal leidsid Tallinna Ülikooli uurijad, et umbes 40 protsenti palgalõhest on võimalik seostada ettevõtete ja ametipositsioonide erinevusega. Eelmises, 2010. aasta analüüsis õnnestus nii selgitada 15 protsenti palgalõhest.

Roosalu rääkis, et mehed satuvad tõepoolest töötama organisatsioonidesse, kus üldine palgatase on kõrgem. "Aga ka naised, kes nendes organisatsioonides töötavad, ei saa ikkagi sama kõrget palgataset, kui mehed. Ehk siis ka need organisatsioonid, kus põhimõtteliselt üldised asjalood oleks paremad, ei taga naistele tingimata väiksemat palgalõhet," lausus sotsioloog.

Kõige kõrgem on Eestis palgalõhe finants- ja kindlustustegevuses, 32 protsenti. Ka näiteks Swedbankis on olnud ebaõiglast töötasu maksmist. Swedbanki personalijuht Ülle Matt ütles, et pank ei ole olnud tahtlikult erinevat palka maksev ettevõte, ent teatud statistiline erinevus meeste ja naiste vahel võrdsetel ametikohtadel siiski esines.

Ülle Matt rääkis, et tööturul toimub üleüldse teatav eraldumine, mis tähendab, et on olemas nii-öelda naiste ja meeste tööd. "Kuidas ka ei tahaks, on kliendilnõustaja ametikohale väga keeruline saada meessoost töötajaid, sinna kandideerisidki peamiselt naissoost töötajad. Ja sealt see edasine ring algabki," selgitas Matt. Swedbank on palgalõhe vähendamisega tõsisemalt tegelenud ligi kuus aastat.

Esmaspäeval tähistati Eestis võrdse palga päeva, mis tähendab, et Eesti naised on eelmise aasta algusest kuni eilseni pidanud töötama, et saada sama palju palka, kui Eesti mees eelmisel aastal.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: