Kalaõli sisaldavad toidulisandid ei kaitse vähi eest

Kalaõli sisaldavte toidulisandite kasulikud kui ka kahjulikud mõjud on väikesed.
Kalaõli sisaldavte toidulisandite kasulikud kui ka kahjulikud mõjud on väikesed. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Omega-3 rasvhappeid sisaldavad toidulisandid võivad südamehaigusi pisut vähendada, kuid eesnäärmevähki haigestumise riski võib toidulisand veidi suurendada.

Omega-3 rasvade tarbimist on maailmas palju populariseeritud, kuna levib arvamus, et need kaitsevad meid vähi, südameataki ja -rabanduse eest. Kahest süstemaatilisest ülevaatest selgub, et just kalaõli sisaldavad toidulisandid võivad südamehaigustesse suremust pisut vähendada, kuid eesnäärme vähki haigestumise risk võib veidi suureneda. Seega nii kasulikud kui ka kahjulikud mõjud on väikesed.

Kui 1000 inimest võtaks omega-3 rasvhappeid sisaldavaid toidulisandeid kolm aastat, aitaks see vältida kolmel inimesel suremist südamehaigustesse ja kuuel inimesel tromboosi, kuid kolmel inimesel areneks eesnäärmevähk.

Väikeses koguses omega-3 rasvade tarbimine on vajalik, et meil oleks hea tervis. Omega-3 rasvu leidub näiteks pähklites, seemnetes ja rasvases kalas, näiteks lõhes. Omega-3 rasvu sisaldavad toidulisandid on hõlpsasti kättesaadavand ning neid kasutatakse laialdaselt.

Ida-Anglia ülikooli lektor ja uuringu üks autor Lee Hooper ütles, et varasemad uuringud on näidanud, et omega-3 toidulisandid, sealhulgas kalaõlid ei kaitse meid seisundite eest nagu ärevus, depressioon, insult, diabeet või surm.

Tõendusmaterjal pärineb põhiliselt just toidulisandite peal tehtud uuringutest, seega kalas, kus on palju nii-öelda pika ahelaga omega-3 rasvhappeid, on nende tervisemõju ebaselge. Kala on tasakaalustatud toitumises oluline, sest tegemist on toitaine rikka toiduga, selles on palju proteiini, energiat, aga ka olulisi toitaineid nagu seleen, jood, D-vitamiin ja kaltsium.

Järeldused põhinevad kahel uuringul. Esimene avaldati ajakirjas British Journal of Cancer ja teine Cochrane Database of Systematic Reviews. Uuringuid rahastas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO).

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: