Minutiloeng: sport aitab stressi ja vananemise vastu

Vanuse kasvades on kolm uut ja paljudele üllatavat põhjust, miks peaks kehalist aktiivsust suurendama, selgitab lühiloengus Tallinna Ülikooli spordibioloogia professor Kristjan Port.

Olulised organid, näiteks aju, süda, maks ja nahk on vanuse kasvades jätkuvalt suure koormuse all ning see, kuidas nad talitlevad sõltub pidevast uuendusprotsessist. Uuendus sõltub kalli valgulise ehitusmaterjali saadavusest.

Mida vanemaks inimene jääb, seda vähem aktiivne ta kehaliselt on väheneb ka energiakulu. Seetõttu söövad eakamad inimesed vähem. Suurema osa igapäevasest valguvajadusest saab inimene toidust. Valk on ühtlasi toidu kõige kallim komponent.

Kui aga toidu kogus väheneb, tekib oht, et keha ei saa enam piisavalt valku. Loodus on sellele mõelnud ja hangib puuduse ajal vajalikud asendamatud valgud lihastest.

Ku lihaskond väheneb ja muutub nõrgemaks, ei suuda see katta elutähtsate organite haigustest taastumise vajadust ja olukord halveneb. Muu hulgas väheneb taoliste hädade ajal ka söögiisu ja olukord halveneb kiiresti. Lahenduseks tuleb lihaste eest hoolitseda ja sellega alustamiseks piisab lihtsatest harjutustest. 

Koos lihaste treenimisega hooldab inimene nn semantilist mälu, kus peituvad teadmised asjadest ning maailmast arusaamiseks. Värsked uuringud kinnitavad, et vanadusega kaasnevat maailma adumise langust saab kehaliste harjutustega pidurdada ja isegi tagasi pöörata.

Ning lõpuks, kuna kehaline aktiivsus sunnib tööle ja mõjutab peaaegu kõiki kudesid, aktiveerib see nende jätkuvat hooldust ja arengut. Kingi vanavanematele jõuludeks hantlid!

Tallinna Ülikooli spordibioloogia professor Kristjan Port räägib 10. detsembril samal teemal harrastussportlastele mõeldud loengusarjas "Treeni teadlikult 2019".

"Treeni teadlikult" on mitmendat aastat igal teisipäeval Tallinna Ülikooli Räägu õppehoones toimuv tervist edendavate loengute sari, mis mõeldud harrastussportlastele, perearstidele ja -õdedele, treeneritele, lapsevanematele, kes on huvitatud enesetäiendamisest tervislikult sportimise ja vigastuste ennetamise valdkonnas osalema loengusarjas.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: